









Accessories & Add-Ons

Abey Enviro-Green 1 1/4 HP Food Waste Disposer With Built-in Air Switch WDU-4ASAU
Up to 12 months interest free with Zip Money
Fully Kitted, Recessed Waste, 1.2mm Stainless Steel, No crease Lines in the bottom of bowl, creating a smooth minimalist style.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | STQ450DRB |
|---|---|
| Depth (mm) | 452 mm |
| Height (mm) | 254 mm |
| Width (mm) | 1160 mm |
| Accessories included | Fibre Rock Covers (SCA-STQ450D), Lugano Concertina Black Pearl (CNA-3-842B), Lugano Drainer Grid Black Pearl (DGQ454B) |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Left Hand Drainer |
| Finish Colour | Black |
| Sink Type | Flush, Inset, or Undermount |
| Finish Colour Description | Black Pearl |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 7 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 25 Years on Material, 7 Years on Finish |
Country of Origin
| Origin | China |
|---|
Other
| EAN | 9314654127381 |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Abey Boutique Lugano Double Bowl Sink & Drainer Right - Black Pearl STQ450DRB
$2,867
| Bowl Type | Double |
|---|---|
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Schock Typos 1 and 3/4 Bowl Topmount Sink with Drainer TD200WR
$1,249
| Material | Granite |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Schock Quadro 1 and 1/2 Bowl Sink QN-150W
$1,182
| Material | Cristalite Plus |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | No Drainer |
Abey Entry 1 and 3/4 Bowl Right Hand Drainer Sink EN175L
$310
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 405 mm |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Schock Typos N200 Double Bowl Sink with No Taphole - Croma TN200CR-NTH
$1,144
| Material | Granite-Cristalite |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Lago Double Sink with Accessories inc Dish Rack WNL200
$1,064
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Typos 1 & 3/4 Bowl Topmount Sink with Right Hand Drainer Nero TD200NL
$1,351
| Material | Granite - Cristalite |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Lucia 1 and 1/3 Bowl Sink LUA190
$1,076
| Material | 1mm Thick 304 Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 565 mm |
| Bowl Type | 1 & 1/3 |
| Drainer | No Drainer |
Abey Lugano 1 and 3/4 Bowl Sink with Drainer ST460DU
$1,909
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

