


Accessories & Add-Ons

Abey Enviro-Green 1 1/4 HP Food Waste Disposer With Built-in Air Switch WDU-4ASAU
4 payments of $379 with
Up to 12 months interest free with Zip Money
The Abey Schock Kiruna Extra Large Single Bowl Sink is a bold statement in both form and function—crafted in Germany for those who believe the kitchen should be as generous as the meals it inspires. With its expansive dimensions and seamless curves, the Kiruna radiates contemporary elegance, making it the perfect centrepiece for spacious, entertainer-style kitchens.
For the passionate homecook, the oversized bowl offers the freedom to soak baking trays, prep farm-fresh produce, or wash up with ease—no crowding, no compromise. Moulded from Schock’s renowned Cristalite® granite composite, it offers a hygienic, low-maintenance surface that resists heat, scratches, and stains—ideal for kitchens that see daily love and constant use.
To the masterchef entertainer, the Kiruna is a functional canvas. Its generous size handles commercial-grade cookware and prep work with grace, allowing for smooth transitions from creativity to clean-up. Understated in form yet heroic in performance, it’s a silent partner for those who host with confidence and cook with flair.
For the passionate homecook, the oversized bowl offers the freedom to soak baking trays, prep farm-fresh produce, or wash up with ease—no crowding, no compromise. Moulded from Schock’s renowned Cristalite® granite composite, it offers a hygienic, low-maintenance surface that resists heat, scratches, and stains—ideal for kitchens that see daily love and constant use.
To the masterchef entertainer, the Kiruna is a functional canvas. Its generous size handles commercial-grade cookware and prep work with grace, allowing for smooth transitions from creativity to clean-up. Understated in form yet heroic in performance, it’s a silent partner for those who host with confidence and cook with flair.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | KN-100XLNT |
|---|---|
| Material | Granite - Green Line |
| Weight (kg) | 17.1 kg |
| Depth (mm) | 800 mm |
| Height (mm) | 289 mm |
| Width (mm) | 456 mm |
| Accessories included | Fixing clips supplied |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Black |
| Overflow | |
| Taphole | |
| Sink Type | Top Mount, Undermount or Flush Mount |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|
Other Features
| Features |
|
|---|
Sink Installation
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
Other
| EAN | 9314654132743 |
|---|
Compare to similar items
Abey Schock Kiruna Extra Large Single Bowl Sink - Night KN-100XLNT
$1,516
| Material | Granite - Green Line |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Abey Shock Signus Single Bowl Topmount Sink with Left Hand Drainer Magma D100BR
$1,392
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Bar Sink with Tap Landing Artisan Copper BS2CO
$814
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Single Bowl Bar Sink BS2
$599
| Material | Made from Quality 18/10 Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 320 mm |
| Cut Out Width (mm) | 320 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey The Yarra 6 Single Bowl Bar Sink PR6
$262
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Alfresco Single Bowl Inset Sink FRA540
$1,064
| Material | 316 Marine Grade Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 540 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Nemo Single Sink Bowl NE100B
$878
| Material | Granite - Cristalite |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Nemo Single Sink Bowl Alpina NE100W
$878
| Material | Granit - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Euro Round Single Bowl Sink ER-100W
$675
| Material | Cristalite Plus |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
