


Accessories & Add-Ons






Abey’s Schock Collection of sinks is renowned for the use of state-of-the art composite Nanogranite materials. In short, their durable construction entails resistance to heat, stains, dirt, and odours.
This silky smooth polaris white sink is best suited for top-mount installation into a laminate, hardwood, or stone benchtop.

Dirt-repellent effect
The 80% natural quartz in this Abey SCHOCK sink renders it dirt-repellent, meaning dirt, food debris, and other materials won’t stick to the surface easily.

Odour-free
The chemical make-up of SCHOCK sinks makes them naturally anti-bacterial, meaning they’re food-safe, they won’t smell, and dirt will slink away with ease.

Heat-resistant to 180°C
Thanks to the 80% quartz in Abey SCHOCK sinks, you can expect heat resistance up to 180°C, which means you won’t have to worry about marking or staining when setting down hot pots or pans.

Stain-resistant
Thanks to the extremely hydrophobic nature of SCHOCK sinks, dirt and bacteria will have a tough time sticking to the surface of this sink, which means you’ll never have to worry about staining.
Specifications & Manuals
| Model Number | D100W |
|---|---|
| Material | Cristadur |
| Depth (mm) | 500 mm |
| Height (mm) | 195 mm |
| Width (mm) | 860 mm |
| Length (mm) | 860 mm |
| Bowl Size | 347 (W) x 430 (D) x 195 (H) |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
| Finish Colour | White |
| Notes | Can be installed left or right orientation and also taphole is optional |
| Taphole | |
| Sink Type | Topmount |
| Finish Colour Description | D100W POLARIS |
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| EAN | 9314654070502 |
Compare to similar items
Abey Schock Signus Single Bowl Sink with Drainer D100W
| Material | Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey EC Single Right Bowl Sink with Drainer EC100R
| Material | Stainless steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Schock Nemo Single Sink Bowl Croma NE100CR
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Puro Soho Single Sink N100SP
| Material | 80% quartz |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 370 mm |
| Cut Out Width (mm) | 390 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Chambord Clotaire Single Bowl Sink CLOTAIRE-1W
| Material | Ceramic |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 505 mm |
| Cut Out Width (mm) | 600 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Shock Signus Single Bowl Topmount Sink with Left Hand Drainer Puro D100PR
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Schock Soho Single Bowl Sink N100SW
| Material | Nanogranite |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Piazza Single Bowl Sink CR720
| Material | Stainless steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
1 Review
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
