Specifications & Manuals
Key Specifications
| Material | Stainless steel 18/10 satin finish |
|---|---|
| Depth (mm) | 500 mm |
| Width (mm) | 1000 mm |
| Bowl Type | 1 & 1/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
| Finish Colour | Satin |
| Taphole |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 30 Years |
|---|
Cut Out
| Cut Out Depth (mm) | 482 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 982 mm |
Sink Installation
| Topmount | |
|---|---|
| Undermount |
Other
| Primary Product Category | Sink |
|---|---|
| Top Mount | |
| EAN | 4020684772624 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Blanco 1 and 1/4 Livit Bowl Sink with Right Hand Drainer LIVIT6SL
$436
| Material | Stainless steel 18/10 satin finish |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 482 mm |
| Cut Out Width (mm) | 982 mm |
| Bowl Type | 1 & 1/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Blanco Double Bowl Flushmount Sink AND400400IFANK5
$1,553
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Blanco Bowl and 3/4 Inset Sink with Left Hand Drainer Rock Grey NAYA8SGRK5
$1,338
| Material | Silgranit |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1140 mm |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Blanco Subline Double Bowl Undermount Sink White SUB350350UWK5
$1,078
| Material | Granite Composite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 725 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Blanco 1 and 3/4 Bowl Left Hand Drainer Sink DINAS8S175RD
$462
| Material | Stainless Steel 18/10 Grade. |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1140 mm |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Blanco Bowl and 3/4 Inset Sink with Right Hand Drainer Black NAYA8SBK5
$1,338
| Material | Silgranit |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1140 mm |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Blanco Claron Double Bowl Sink CLARON400-400
$2,463
| Material | 18/10 Surgical Grade Stainless Steel - Satin Polish |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Blanco Double Bowl Right Hand Drainer Sink DIVON8SLK5
$2,694
| Material | Surgical Grade Stainless Steel 18/10 |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1140 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Blanco SUBLINE 430/270 Double Bowl Undermount Sink White 528010
$1,112
| Bowl Type | Double |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

