



Accessories & Add-Ons

Billi B-5000 Boiling and Chilled Filtered Water with XL Levered Dispenser 915000LCH

Insinkerator Steaming Hot & Ambient Filtered Water Tap HC3300CH

Blanco Mixer Tap LINUS

Blanco Kitchen Mixer with Pull Out Tap Anthracite LINUSSA

Blanco Kitchen Mixer with Pull Out Tap LINUSSG

Blanco Kitchen Mixer with Pull Out Tap LINUSSW
4 payments of $113 with
Own it from $10 per week with Zip Pay
Engineered in Germany Over 90 years of Stainless Steel know-how make Blanco one of the worldleaders in sink manufacturing, which translates to superior products foryour home. 18/10 Surgical Grade Stainless Steel Engineered from surgical grade stainless steel and with Blancos brushedfinish, this sink is the ultimate food preparation area. Inset flushmount installation This elegant IF flat rim not only has an appealing flush fit but it makes itmuch easier to clean around the sink. Large 39L capacity bowl Accommodates the largest of baking trays, woks and other bulky kitchenutensils. Designer waste No additional cost after purchase
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Material | 18/10 Surgical Grade Stainless Steel |
|---|---|
| Depth (mm) | 500 mm |
| Height (mm) | 205 mm |
| Width (mm) | 1000 mm |
| Bowl Size | 450 (W) x 480 (D) x 205 (H) |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes | Due to continual product development the information provided is not final and may be subject to change. |
| Taphole |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 30 Years |
|---|
Sink Installation
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
Other
| Primary Product Category | Sink |
|---|---|
| Top Mount | |
| EAN | 4020684772471 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Blanco Lemis Single Bowl Sink with Right Hand Drainer LEMISXL6SLIFK5
$452
| Material | 18/10 Surgical Grade Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Blanco Undermount Sink SUBLINE700U
$1,148
| Material | 80% granite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 700 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Blanco LEGRA 45S Single Bowl Top Mount Sink with Right Hand Drainer Silgranit White 528059
$714
| Material | Anthracite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 760 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Blanco LEGRA XL 6S Single Bowl Top Mount Sink with Right Hand Drainer Silgranit Black 528066
$826
| Material | Anthracite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 840 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Blanco ETAGON 500-U Single Bowl Undermount Sink - White 528008
$1,462
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Blanco Single Round Bowl Sink RONDOSOL
$408
| Material | Brushed Finish 18/10 Surgical Grade Stainless Stee |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Blanco Single Bowl Left Hand Drainer Sink DIVON5SRK5
$1,673
| Material | Surgical Grade Stainless Steel: 18/10 |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 980 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Blanco Single Bowl Topmount Sink with Overflow ANDANO340IFNK5
$635
| Material | Stainless Steel 18/10 satin finish |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 430 mm |
| Cut Out Width (mm) | 370 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Blanco Single Bowl Undermount Sink with 2 Level Configuration SUBLINE700ULGK5
$1,304
| Material | Granite Composite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 700 mm |
| Bowl Type | 1 & 1/3 |
| Drainer | No Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

