


Accessories & Add-Ons







SILGRANIT PuraDur consists of 80% granite, protecting the sink against scratches, bumps, and extreme heat. What’s more, the Hygiene + Plus formula creates an immunity against dirt and bacteria.
With a 1 and 1/2 bowl configuration, you can do your scrubbing in the larger bowl and use the 1/2 bowl for rinsing. You can make the most of this sink’s capacity thanks to a small 15mm radius between the waste and the rear of the sink.
Specifications & Manuals
| Model Number | NAYA8GK5 |
|---|---|
| Material | Granite Composite |
| Depth (mm) | 500 mm |
| Height (mm) | 200 mm |
| Width (mm) | 815 mm |
| Length (mm) | 815 mm |
| Recommended Benchtop Type | Laminate, Hardwood or Stone |
| Accessories included | Designer Wastes |
| Bowl Size | 439 (W) x 430 (D) x 200 (H) |
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Grey |
| Notes | Due to continual product development the information provided is not final and may be subject to change. |
| Taphole | |
| Sink Type | Topmount |
| Finish Colour Description | Rock Grey |
| Stone Benchtops | |
|---|---|
| Laminate Benchtops | |
| Hardwood Benchtops |
| Manufacturer Warranty | 30 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features |
|
|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 795 mm |
| Cut Out Note | The cut-out measurements below are only a guide. Your cabinet maker or stonemason must measure the physical size of this unit BEFORE making any cuts into a benchtop. See the manufacturer’s specification sheet below for more details. |
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
| Origin | Germany |
|---|
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| Small Bowl Size | 272 (W) x 372 (D) x 200 (H) |
| EAN | 4020684769037 |
| Made in Germany |
Compare to similar items
Blanco 1 and 1/2 Bowl Sink NAYA8GK5
| Material | Granite Composite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 795 mm |
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | No Drainer |
Blanco Undermount Sink ANDANO400/400U
| Material | Stainless Steel 18/10 |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 825 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Blanco Double Bowl Sink ANDANO400/400
| Material | Stainless Steel 18/10 satin finish |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 430 mm |
| Cut Out Width (mm) | 855 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Blanco Double Bowl Undermount Sink CLARON400-400U
| Material | 18/10 Surgical Grade Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 825 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Blanco Double Bowl Left Hand Drainer Sink LEMIS8SRIFK5
| Material | 18/10 Surgical Grade Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Blanco Double Bowl Sink with Drainer and Overflow LEXA8K5
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 760 mm |
| Bowl Type | Double |
Blanco Double Bowl Right Hand Drainer Sink BTIPO8SRHD
| Material | Stainless Steel 18/10 |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 483 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1192 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Blanco Double Bowl Sink with Drainer and Overflow LEXA8WK5
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 760 mm |
| Bowl Type | Double |
Blanco Bowl and 3/4 Inset Sink with Left Hand Drainer Rock Grey NAYA8SGRK5
| Material | Silgranit |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1140 mm |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
3 Reviews
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

