


Accessories & Add-Ons







SILGRANIT PuraDur consists of 80% granite, protecting the sink against scratches, bumps, and extreme heat. What’s more, the Hygiene + Plus formula creates an immunity against dirt and bacteria.
With a 1 and 1/2 bowl configuration, you can do your scrubbing in the larger bowl and use the 1/2 bowl for rinsing. You can make the most of this sink’s capacity thanks to a small 15mm radius between the waste and the rear of the sink.
Specifications & Manuals
| Model Number | NAYA8WK5 |
|---|---|
| Material | Silgranit |
| Depth (mm) | 500 mm |
| Height (mm) | 200 mm |
| Width (mm) | 815 mm |
| Length (mm) | 815 mm |
| Recommended Benchtop Type | Laminate, Hardwood or Stone |
| Bowl Size | 439L x 430 W x 200D |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | White |
| Taphole | |
| Sink Type | Topmount |
| Stone Benchtops | |
|---|---|
| Laminate Benchtops | |
| Hardwood Benchtops |
| Manufacturer Warranty | 30 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features |
|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 795 mm |
| Cut Out Note | The cut-out measurements below are only a guide. Your cabinet maker or stonemason must measure the physical size of this unit BEFORE making any cuts into a benchtop. See the manufacturer’s specification sheet below for more details. |
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
| Origin | Germany |
|---|
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| Small Bowl Size | 272L x 372W x 200D |
| EAN | 4020684768948 |
| Made in Germany |
Compare to similar items
Blanco White Inset Double Sink NAYA8WK5
| Material | Silgranit |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 795 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Blanco Bowl and 3/4 Inset Sink with Left Hand Drainer Rock Grey NAYA8SGRK5
| Material | Silgranit |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1140 mm |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Blanco 1 and 3/4 Bowl Right Hand Drainer Sink B DINAS8S175LD
| Material | Stainless Steel 18/10 Grade. |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1140 mm |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Blanco Bowl and 3/4 Inset Sink with Left Hand Drainer Black NAYA8SBRK5
| Material | Silgranit |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1140 mm |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Blanco SUBLINE 430/270 Double Bowl Undermount Sink Black 528009
| Bowl Type | Double |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Blanco Subline Double Bowl Undermount Sink White SUB350350UWK5
| Material | Granite Composite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 725 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Blanco Quatrus Double Bowl Sink QUATR153434IUK5
| Material | 18/10 Surgical Grade Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Blanco Bowl and 3/4 Inset Sink with Right Hand Drainer White NAYA8SWK5
| Material | Granite Composite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1140 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Blanco Bowl and 3/4 Inset Sink with Left Hand Drainer Anthracite NAYA8SRK5
| Material | Silgranit |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1140 mm |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
2 Reviews
Rating snapshot
Average customer rating
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
