

Accessories & Add-Ons

Insinkerator Evolution Food Waste Disposer 100

Billi B-5000 Boiling and Chilled Filtered Water with XL Levered Dispenser 915000LCH

Insinkerator Steaming Hot & Ambient Filtered Water Tap HC3300CH

Blanco Mixer Tap LINUS

Blanco Kitchen Mixer with Pull Out Tap Anthracite LINUSSA

Blanco Kitchen Mixer with Pull Out Tap LINUSSG

Blanco Kitchen Mixer with Pull Out Tap LINUSSW
4 payments of $376.75 with
Up to 12 months interest free with Zip Money
Don’t be fooled by the single bowl configuration; this sink boasts a 53-litre capacity for accommodating the largest of baking trays, woks, and pots.
Made in Germany, this sink is a reliable addition to your kitchen workspace. It will make an impression with its 18/10 surgical grade stainless steel construction, made sleeker with a satin polish finish.
Whether you install the unit top-mount or flush, you will enjoy a seamless look thanks to this sink’s flat rim design. Cleaning is made simple with radius corners, as opposed to right-angled corners, to prevent the accumulation of dirt.
Made in Germany, this sink is a reliable addition to your kitchen workspace. It will make an impression with its 18/10 surgical grade stainless steel construction, made sleeker with a satin polish finish.
Whether you install the unit top-mount or flush, you will enjoy a seamless look thanks to this sink’s flat rim design. Cleaning is made simple with radius corners, as opposed to right-angled corners, to prevent the accumulation of dirt.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | ANDANO700IFNK5 |
|---|---|
| Material | 18/10 Surgical Grade Stainless Steel |
| Depth (mm) | 440 mm |
| Height (mm) | 190 mm |
| Width (mm) | 740 mm |
| Length (mm) | 740 mm |
| Bowl Size | 730 (W) x 430 (D) x 190 (H) |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes | Due to continual product development the information provided is not fi nal and may be subject to change. |
| Taphole | |
| Sink Type | Top mount or Flush mount |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 30 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Other Features
| Features |
|
|---|
Sink Installation
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
Other
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| EAN | 4020684768320 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Blanco Single Bowl Sink ANDANO700IFNK5
$1,507
| Material | 18/10 Surgical Grade Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Blanco Solis 700-U Single Bowl Undermount Sink 528001
$836
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 700 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Blanco Claron Single Bowl Sink CLARON500
$1,096
| Material | 18/10 Surgical Grade Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Blanco Lemis Single Bowl Sink with Left Hand Drainer LEMISXL6SRIFK5
$452
| Material | 18/10 Surgical Grade Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Blanco Single Bowl Undermount Sink SUBLINE700UWK5
$1,148
| Material | Granite composite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 700 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Blanco Single Bowl Undermount Sink with Overflow QUATR15500IUK5
$547
| Material | 18/10 Surgical Grade Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 500 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Blanco Solis 500-U Single Bowl Undermount Sink 528000
$724
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 500 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Blanco Single Bowl Right Hand Drainer Inset Sink DIVON5SLK5
$1,673
| Material | 18/10 Surgical grade stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 980 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Blanco LEGRA 45S Single Bowl Top Mount Sink with Right Hand Drainer Silgranit Anthracite 528061
$714
| Material | Anthracite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 760 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
