


Accessories & Add-Ons








Silgranit
The Silgranit material which is made of 80% granite makes this product seriously long-lasting, protecting against stains, heat, acid, scratches and potential fading.

Hygiene Plus
Hygiene is paramount thanks to a patented formula that surfaces the sink, which hinders the growth of dirt and bacteria by an average of 98%.
Specifications & Manuals
| Model Number | SUBLINE400UK5 |
|---|---|
| Material | Granite Composite |
| Depth (mm) | 460 mm |
| Height (mm) | 190 mm |
| Width (mm) | 430 mm |
| Length (mm) | 430 mm |
| Recommended Benchtop Type | Stone or Concrete |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Grey / Charcoal |
| Taphole | |
| Sink Type | Undermount |
| Finish Colour Description | Anthracite |
| Stone Benchtops | |
|---|---|
| Laminate Benchtops | |
| Hardwood Benchtops |
| Manufacturer Warranty | 30 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 400 mm |
| Cut Out Note | The cut-out measurements below are only a guide. Your cabinet maker or stonemason must measure the physical size of this unit BEFORE making any cuts into a benchtop. See the manufacturer’s specification sheet below for more details. |
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
| Origin | Germany |
|---|
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| EAN | 4020684768733 |
| Made in Germany |
Compare to similar items
Blanco Undermount Single Bowl Sink SUBLINE400UK5
| Material | Granite Composite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 400 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Blanco PLEON 8 Single Bowl Inset Sink PLEON8BK5
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 680 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Blanco Undermount Sink ANDANO700UK5
| Material | 18/10 Surgical Grade Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 700 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Blanco Single Bowl Sink with Reversible Drainer LEXA45SWK5
| Material | 80% Granite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 840 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Removable Drainer |
Blanco SUBLINE 500-U Single Bowl Undermount Sink SUBLINE500UBK5
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 500 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Blanco Single Bowl Sink CLARON700
| Material | 18/10 Surgical grade stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 740 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Blanco Single Bowl Right Hand Drainer Inset Sink DIVON5SLK5
| Material | 18/10 Surgical grade stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 980 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Blanco Undermount Sink ANDANO500U
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 500 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Blanco White Extra Large Single Bowl Sink NAYAXL9WK5
| Material | Granite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 840 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
