



Specifications & Manuals
| Model Number | SUBLINE500IF |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 532 mm |
| Width (mm) | 543 mm |
| Length (mm) | 543 mm |
| Bowl Type | Single |
| Finish Colour | Black |
| Flush Mount | |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Drainer | No Drainer |
| Recommended Benchtop Type | Laminate, Hardwood or Stone |
| Sink Type | Top mount or Flush mount |
| Undermount | |
| EAN | 9312646018815 |
| Cut Out Note | The cut-out measurements below are only a guide. Your cabinet maker or stonemason must measure the physical size of this unit BEFORE making any cuts into a benchtop. See the manufacturer’s specification sheet below for more details. |
| Stone Benchtops | |
| Hardwood Benchtops | |
| Laminate Benchtops | |
| Manufacturer Warranty | 30 Years |
| Material | Granite Composite |
| Features | |
| Depth (mm) | 443 mm |
| Height (mm) | 190 mm |
| Bowl Size | 500 (W) x 400 (D) x 190 (H) |
| Taphole | |
| Topmount | |
| Cut Out Depth (mm) | 432 mm |
| Origin | Germany |
| Top Mount | |
| Sink Pack |
Compare to similar items
Blanco Single Bowl Inset Sink SUBLINE500IF
| Cut Out Width (mm) | 532 mm |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
| Material | Granite Composite |
| Cut Out Depth (mm) | 432 mm |
Blanco Single Bowl Undermount Sink with Overflow SUBLINE400UGK5
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Blanco Undermount Sink ANDANO500U
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 500 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Blanco Single Bowl Sink SUBLINE500UW
| Material | Granite Composite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 500 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Blanco Single Bowl Undermount Sink with 2 Level Configuration SUBLINE700UL
| Material | Granite Composite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 700 mm |
| Bowl Type | 1 & 1/3 |
| Drainer | No Drainer |
Blanco ETAGON 700-U Single Bowl Undermount Sink - White 528006BL
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Blanco NAYA XL 9 Single Large Bowl Inset with Overflow and Tap Ledge NAYAXL9BK5
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 840 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Blanco ETAGON 500-U Single Bowl Undermount Sink - White 528008
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Blanco ETAGON 700-U Single Bowl Undermount Sink 527998
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
3 Reviews
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
