




Blanco LIVIT 45S SALTO Single Bowl Inset Sink with Right Hand Drainer LIVIT45SL-SALT
4 payments of $67.25 with
Own it from $10 per week with Zip Pay
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | LIVIT45SL-SALT |
|---|---|
| Material | Stainless steel 18/10 - stainless steel brushed finish |
| Depth (mm) | 500 mm |
| Height (mm) | 155 mm |
| Width (mm) | 860 mm |
| Bowl Size | 340 (W) x 420 (D) x 155 (H) |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 30 Years |
|---|
Cut Out
| Cut Out Depth (mm) | 482 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 842 mm |
Sink Installation
| Undermount |
|---|
Other
| EAN | 4020684772617 |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Blanco LIVIT 45S SALTO Single Bowl Inset Sink with Right Hand Drainer LIVIT45SL-SALT
$269
| Material | Stainless steel 18/10 - stainless steel brushed finish |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 482 mm |
| Cut Out Width (mm) | 842 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Blanco LEGRA XL 6S Single Bowl Top Mount Sink with Left Hand Drainer Silgranit White 528062
$826
| Material | Anthracite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 840 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Blanco Claron Single Bowl Sink CLARON500
$1,096
| Material | 18/10 Surgical Grade Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Blanco Single Bowl Sink CLARON700
$1,881
| Material | 18/10 Surgical grade stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 740 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Blanco Solis 400-U Single Bowl Undermount Sink 527999
$533
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 400 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Blanco LEGRA XL 6S Single Bowl Top Mount Sink with Right Hand Drainer Silgranit Black 528066
$826
| Material | Anthracite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 840 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Blanco Single Bowl Undermount Sink with Overflow SUBLINE500UK5
$1,030
| Material | Granite Composite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 500 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Blanco Lemis Single Bowl Sink with Right Hand Drainer LEMISXL6SLIFK5
$452
| Material | 18/10 Surgical Grade Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Blanco Undermount Sink CLARON500U
$1,632
| Material | 18/10 Surgical Grade Stainless Steel - Satin Polish |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 500 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
