

Accessories & Add-Ons







SILGRANIT PuraDur consists of 80% granite, protecting the sink against scratches, bumps, and extreme heat. What’s more, the Hygiene + Plus formula creates an immunity against dirt and bacteria.
Despite the sink’s single bowl configuration, you can make the most of the 30-litre bowl capacity thanks to a small 15mm radius between the waste and the rear of the sink.

Hygiene Plus
Hygiene is paramount thanks to a patented formula that surfaces the sink, which hinders the growth of dirt and bacteria by an average of 98%.

Silgranit
The Silgranit material which is made of 80% granite makes this product seriously long-lasting, protecting against stains, heat, acid, scratches and potential fading.
Specifications & Manuals
| Model Number | SUBLINE400UWK5 |
|---|---|
| Material | Granite Composite |
| Depth (mm) | 460 mm |
| Height (mm) | 190 mm |
| Width (mm) | 430 mm |
| Length (mm) | 430 mm |
| Recommended Benchtop Type | Stone or Concrete |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | White |
| Notes | Due to continual product development the information provided is not final and may be subject to change. |
| Taphole | |
| Sink Type | Undermount |
| Finish Colour Description | This is a composite granite sink |
| Stone Benchtops | |
|---|---|
| Laminate Benchtops | |
| Hardwood Benchtops |
| Manufacturer Warranty | 30 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features |
|
|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 400 mm |
| Cut Out Note | The cut-out measurements below are only a guide. Your cabinet maker or stonemason must measure the physical size of this unit BEFORE making any cuts into a benchtop. See the manufacturer’s specification sheet below for more details. |
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
| Origin | Germany |
|---|
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| EAN | 4020684768801 |
| Made in Germany |
Compare to similar items
Blanco Single Bowl Undermount Sink SUBLINE400UWK5
| Material | Granite Composite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 400 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Blanco Solis 700-U Single Bowl Undermount Sink 528001
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 700 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Blanco ETAGON 500-U Single Bowl Undermount Sink 526901
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Blanco Solis 400-U Single Bowl Undermount Sink 527999
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 400 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Blanco Claron Single Bowl Sink CLARON500
| Material | 18/10 Surgical Grade Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Blanco Single Bowl Sink SUBLINE500UW
| Material | Granite Composite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 500 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Blanco Single Bowl Undermount Sink with 2 Level Configuration SUBLINE700ULGK5
| Material | Granite Composite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 700 mm |
| Bowl Type | 1 & 1/3 |
| Drainer | No Drainer |
Blanco Single Bowl Undermount Sink with Overflow QUATR15400IUK5
| Material | 18/10 Surgical Grade Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 400 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Blanco ETAGON 700-U Single Bowl Undermount Sink - White 528006BL
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
1 Review
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

