


Accessories & Add-Ons













SILGRANIT PuraDur consists of 80% granite, protecting the sink against scratches, bumps, and extreme heat. What’s more, the Hygiene + Plus formula creates an immunity against dirt and bacteria.
With a double bowl configuration, you can keep your dishes separate from your utensils. You can make the most of this sink’s capacity thanks to a small 10mm radius between the wastes and the rear of the sink.
Specifications & Manuals
| Model Number | SUB350350UGK5 |
|---|---|
| Material | Granite Composite |
| Depth (mm) | 460 mm |
| Height (mm) | 200 mm |
| Width (mm) | 755 mm |
| Length (mm) | 755 mm |
| Recommended Benchtop Type | Stone or Concrete |
| Bowl Size | 350 (W) x 400 (D) x 200 (H) |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Grey |
| Notes | Due to continual product development the information provided is not final and may be subject to change. |
| Taphole | |
| Sink Type | Undermount |
| Finish Colour Description | Rock grey |
| Stone Benchtops | |
|---|---|
| Laminate Benchtops | |
| Hardwood Benchtops |
| Manufacturer Warranty | 30 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features |
|
|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 725 mm |
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
| Origin | Germany |
|---|
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| Depth - Second Bowl | 400 mm |
| Small Bowl Size | 350 (W) x 400 (D) x 200 (H) |
| EAN | 4020684768771 |
| Made in Germany |
Compare to similar items
Blanco Double Bowl Undermount Sink Rock Grey SUB350350UGK5
| Material | Granite Composite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 725 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Blanco Double Bowl Undermount Sink CLARON400-400U
| Material | 18/10 Surgical Grade Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 825 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Blanco Claron Double Bowl Sink CLARON400-400
| Material | 18/10 Surgical Grade Stainless Steel - Satin Polish |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Blanco Double Bowl Flushmount Sink LEMIS8IFK5
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 502 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Blanco Bowl and 3/4 Inset Sink with Right Hand Drainer White NAYA8SWK5
| Material | Granite Composite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1140 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Blanco Double Bowl Right Hand Drainer Sink LIVIT8SL
| Material | Stainless steel 18/10 |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 482 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1192 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Blanco 1 and 1/2 Bowl Undermount Sink with Overflow QUATR1542IULK5
| Material | Stainless Steel 18/10 Brushed Finish |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | No Drainer |
Blanco LEGRA 8S Double Bowl with Left Hand Drainer Silgranit Anthracite 528070
| Material | Anthracite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1140 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Blanco LEGRA 8S Double Bowl with Left Hand Drainer Silgranit White 528068
| Material | Anthracite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1140 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Left Hand Drainer |
31 Reviews
Rating snapshot
Average customer rating
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
