



Accessories & Add-Ons














Uniting durability with style, this Silgranit sink is made of 80% granite, making it stain, heat, acid and scratch resistant. Made to last, it is easy-to-clean and non-fading. The even bowl configuration makes cleaning, stacking and organising contents easier than ever. A rear waste disposal system conveniently maximises under-sink storage space, whilst the integrated overflow regulates faster draining. And, with a raised tap landing, the tap is elevated from water, preventing the build-up of grime.
Opt to maintain a consistent sink aesthetic, using Blanco’s compatible accessories.

Hygiene Plus
Hygiene is paramount thanks to a patented formula that surfaces the sink, which hinders the growth of dirt and bacteria by an average of 98%.

Raised Tap Landing
The raised tap landing prevents grime build-up around the tap, creating a more hygienic space.

Integrated Overflow
Enjoy a faster draining sink thanks to the integrated overflow.

Silgranit
The Silgranit material which is made of 80% granite makes this product seriously long-lasting, protecting against stains, heat, acid, scratches and potential fading.
Specifications & Manuals
| Model Number | SUB350350UBK5 |
|---|---|
| Depth (mm) | 460 mm |
| Height (mm) | 200 mm |
| Width (mm) | 755 mm |
| Length (mm) | 755 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Black |
| Overflow | |
| Taphole | |
| Sink Type | Undermount |
| Manufacturer Warranty | 30 Years |
|---|
| Features |
|
|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 725 mm |
| Cut Out Note | The cut-out measurements below are only a guide. Your cabinet maker or stonemason must measure the physical size of this unit BEFORE making any cuts into a benchtop. See the manufacturer’s specification sheet below for more details. |
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
| Sink Pack | |
|---|---|
| Top Mount | |
| EAN | 4020684768788 |
Compare to similar items
Blanco SUBLINE 350/350-U Double Bowl Undermount Sink Black SUB350350UBK5
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 725 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Blanco Subline Double Bowl Undermount Sink White SUB350350UWK5
| Material | Granite Composite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 725 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Blanco Bowl and 3/4 Inset Sink with Left Hand Drainer Anthracite NAYA8SRK5
| Material | Silgranit |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1140 mm |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Blanco LEGRA 8S Double Bowl with Right Hand Drainer Silgranit White 528071
| Material | Anthracite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1140 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Blanco Bowl and 3/4 Inset Sink with Right Hand Drainer White NAYA8SWK5
| Material | Granite Composite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1140 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Blanco 1 and 3/4 Bowl Right Hand Drainer Sink B DINAS8S175LD
| Material | Stainless Steel 18/10 Grade. |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1140 mm |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Blanco Double Bowl Flushmount Sink AND400400IFANK5
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Blanco Double Bowl Undermount Sink Rock Grey SUB350350UGK5
| Material | Granite Composite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 725 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Blanco 1¼ Right Hand bowl Inset Sink with Drainer BTIPO6SRK5
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 1/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
31 Reviews
Rating snapshot
Average customer rating
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
