



Accessories & Add-Ons






Specifications & Manuals
| Model Number | LEMIS8IFK5 |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Depth (mm) | 500 mm |
| Height (mm) | 205 mm |
| Width (mm) | 860 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Taphole | |
| Finish Colour Description | Stainless Steel |
| Manufacturer Warranty | 30 Years |
|---|
| Cut Out Length | 862 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 502 mm |
| Flush Mount | |
|---|---|
| Undermount |
| Primary Product Category | Sink |
|---|---|
| Top Mount | |
| Depth - Second Bowl | 500 mm |
| EAN | 4020684772341 |
Compare to similar items
Blanco Double Bowl Flushmount Sink LEMIS8IFK5
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 502 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Blanco Anthracite 1 and 1/2 Bowl Sink NAYA8K5
| Material | Granite Composite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 795 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Blanco LEGRA 8S Double Bowl with Right Hand Drainer Silgranit Black 528072
| Material | Anthracite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1140 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Blanco 1 and 1/2 Bowl Sink NAYA8GK5
| Material | Granite Composite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 795 mm |
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | No Drainer |
Blanco LEGRA 8S Double Bowl with Right Hand Drainer Silgranit Anthracite 528073
| Material | Anthracite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1140 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Blanco Double Bowl Sink ANDANO400/400
| Material | Stainless Steel 18/10 satin finish |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 430 mm |
| Cut Out Width (mm) | 855 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Blanco 1 and 1/2 Bowl Undermount Sink with Overflow QUATR1542IULK5
| Material | Stainless Steel 18/10 Brushed Finish |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | No Drainer |
Blanco SUBLINE 430/270 Double Bowl Undermount Sink Black 528009
| Bowl Type | Double |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Blanco Double Bowl Undermount Sink Rock Grey SUB350350UGK5
| Material | Granite Composite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 725 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
1 Review
Rating snapshot
Average customer rating
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

