


Accessories & Add-Ons






Specifications & Manuals
| Model Number | QUATR1542IURK5 |
|---|---|
| Material | Stainless Steel 18/10 Brushed Finish |
| Depth (mm) | 440 mm |
| Height (mm) | 200 mm |
| Width (mm) | 785 mm |
| Bowl Size | 435 (W) x 400 (D) x 200 (H) |
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Taphole |
| Manufacturer Warranty | 30 Years |
|---|
| Features |
*Due to continual product development the information provided is not final and may be subject to change. |
|---|
| Cut Out Note | Note: Measurements are within 2 - 3mm of factory tolerance. It is advisable to check dimensions of physical product when measuring for installations and before doing any cut outs. |
|---|
| Flush Mount | |
|---|---|
| Undermount |
| Primary Product Category | Sink |
|---|---|
| Top Mount | |
| Depth - Second Bowl | 400 mm |
| Small Bowl Size | 285 (W) x 400 (D) x 200 (H) |
| EAN | 4020684768481 |
Compare to similar items
Blanco 1 and 1/2 Bowl Undermount Sink with Overflow QUATR1542IURK5
| Material | Stainless Steel 18/10 Brushed Finish |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | No Drainer |
Blanco Double Bowl Sink ANDANO400/400
| Material | Stainless Steel 18/10 satin finish |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 430 mm |
| Cut Out Width (mm) | 855 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Blanco Claron Double Bowl Sink CLARON400-400
| Material | 18/10 Surgical Grade Stainless Steel - Satin Polish |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Blanco SUBLINE 350/350-U Double Bowl Undermount Sink Black SUB350350UBK5
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 725 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Blanco Double Bowl Right Hand Drainer Sink LEMIS8SLIFK5
| Material | 18/10 Surgical Grade Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Blanco Bowl and 3/4 Inset Sink with Right Hand Drainer Black NAYA8SBK5
| Material | Silgranit |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1140 mm |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Blanco SUBLINE 430/270 Double Bowl Undermount Sink White 528010
| Bowl Type | Double |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Blanco Double Bowl Sink with Reversible Drainer LEXA8SWK5
| Bowl Type | Double |
|---|---|
| Drainer | Left or Right Hand Drainer |
Blanco LEGRA 8S Double Bowl with Right Hand Drainer Silgranit Anthracite 528073
| Material | Anthracite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1140 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
