


Accessories & Add-Ons

Insinkerator Evolution Food Waste Disposer 100

Billi Home FT Still Filtered Water with Round Slimline Dispenser Chrome 911000RCH

Billi B-5000 Boiling and Chilled Filtered Water with XL Levered Dispenser 915000LCH

Insinkerator Steaming Hot Filtered Water Tap GN1100

Insinkerator Steaming Hot & Ambient Filtered Water Tap HC3300CH

Blanco Mixer Tap LINUS

Blanco Kitchen Mixer with Pull Out Tap Anthracite LINUSSA

Blanco Kitchen Mixer with Pull Out Tap LINUSSG

Blanco Kitchen Mixer with Pull Out Tap LINUSSW
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | BTIPO6SRK5 |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Depth (mm) | 500 mm |
| Height (mm) | 160 mm |
| Width (mm) | 950 mm |
| Accessories included | Designer Wastes, Polyethylene Seal, Sink Clips |
| Bowl Size | 330mm x 420mm |
| Bowl Type | 1 & 1/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Taphole | |
| Sink Type | Topmount |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 30 Years |
|---|
Other Features
| Features |
|---|
Sink Installation
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
Other
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| EAN | 4020684776967 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Blanco 1¼ Right Hand bowl Inset Sink with Drainer BTIPO6SRK5
$302
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 1/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Blanco Double Bowl Flushmount Sink LEMIS8IFK5
$515
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 502 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Blanco 1 and 1/2 Bowl Undermount Sink with Overflow QUATR1542IURK5
$950
| Material | Stainless Steel 18/10 Brushed Finish |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | No Drainer |
Blanco Double Bowl Sink with Drainer and Overflow LEXA8K5
$746
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 760 mm |
| Bowl Type | Double |
Blanco Bowl and 3/4 Inset Sink with Left Hand Drainer White NAYA8SWRK5
$1,492
| Material | Granite Composite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1140 mm |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Blanco Double Bowl Sink with Drainer and Overflow LEXA8WK5
$746
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 760 mm |
| Bowl Type | Double |
Blanco Double Bowl Right Hand Drainer Sink BTIPO8SRHD
$283
| Material | Stainless Steel 18/10 |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 483 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1192 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Blanco Quatrus Double Bowl Sink QUATR153434IUK5
$889
| Material | 18/10 Surgical Grade Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Blanco 1 and 3/4 Bowl Right Hand Drainer Sink B DINAS8S175LD
$460
| Material | Stainless Steel 18/10 Grade. |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1140 mm |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
