

Accessories & Add-Ons

Billi Home FT Still Filtered Water with Round Slimline Dispenser Chrome 911000RCH

Billi B-5000 Boiling and Chilled Filtered Water with XL Levered Dispenser 915000LCH

Insinkerator Steaming Hot Filtered Water Tap GN1100

Insinkerator Steaming Hot & Ambient Filtered Water Tap HC3300CH

Blanco Mixer Tap LINUS

Blanco Kitchen Mixer with Pull Out Tap Anthracite LINUSSA

Blanco Kitchen Mixer with Pull Out Tap LINUSSG

Blanco Kitchen Mixer with Pull Out Tap LINUSSW
4 payments of $115.50 with
Own it from $10 per week with Zip Pay
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | DINAS8S175RD |
|---|---|
| Material | Stainless Steel 18/10 Grade. |
| Depth (mm) | 500 mm |
| Height (mm) | 180 mm |
| Width (mm) | 1160 mm |
| Length (mm) | 1160 mm |
| Bowl Size | 340W x 400D x 180H |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Taphole | |
| Sink Type | Topmount |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 30 Years |
|---|
Cut Out
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 1140 mm |
| Cut Out Note | The cut-out measurements below are only a guide. Your cabinet maker or stonemason must measure the physical size of this unit BEFORE making any cuts into a benchtop. See the manufacturer’s specification sheet below for more details. |
Sink Installation
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
Other
| Sink Pack | |
|---|---|
| Top Mount | |
| EAN | 4020684768504 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Blanco 1 and 3/4 Bowl Left Hand Drainer Sink DINAS8S175RD
$462
| Material | Stainless Steel 18/10 Grade. |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1140 mm |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Blanco Undermount Sink ANDANO400/400U
$1,196
| Material | Stainless Steel 18/10 |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 825 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Blanco Anthracite 1 and 1/2 Bowl Sink NAYA8K5
$846
| Material | Granite Composite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 795 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Blanco Bowl and 3/4 Inset Sink with Left Hand Drainer White NAYA8SWRK5
$1,338
| Material | Granite Composite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1140 mm |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Blanco Double Bowl Flushmount Sink AND400400IFANK5
$1,553
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Blanco 1¼ Right Hand bowl Inset Sink with Drainer BTIPO6SRK5
$274
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 1/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Blanco LEGRA 8S Double Bowl with Left Hand Drainer Silgranit White 528068
$969
| Material | Anthracite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1140 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Blanco Livit 1 and 1/4 Bowl with Left Hand Drainer LIVIT6SR
$437
| Material | Stainless steel 18/10 satin finish |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 1/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Blanco Double Bowl Undermount Sink Rock Grey SUB350350UGK5
$1,078
| Material | Granite Composite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 725 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
