


Accessories & Add-Ons


Specifications & Manuals
| Model Number | CLARON400-400 |
|---|---|
| Material | 18/10 Surgical Grade Stainless Steel - Satin Polish |
| Depth (mm) | 510 mm |
| Height (mm) | 190 mm |
| Width (mm) | 885 mm |
| Recommended Benchtop Type | Laminate, Hardwood or Stone |
| Accessories included | Sink Secure clips included. |
| Bowl Size | 400 (W) x 400 (D) x 190 (H) |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Overflow | |
| Taphole |
| Stone Benchtops | |
|---|---|
| Laminate Benchtops | |
| Hardwood Benchtops |
| Manufacturer Warranty | 30 Years |
|---|
| Features | Made In Germany: Made in Germany and winner of the Red Dot Design Award. Quality of Steel Finish: 18/10 Surgical Grade Stainless Steel. Bowl Capacity: 2 x 30Ltr, With bowl depths of 190mm. New FinoTop® rim: Creates an integrated seamless effect on flush mounted or inset sinks. Pop Up waste: Allows hands-free drainage of the main bowl. Inbuilt Overflow: No overfilling of the bowl, prevents damage to the kitchen |
|---|---|
| Waste Disposal Compatible | Yes |
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
| Origin | Germany |
|---|
| Primary Product Category | Sinks & Taps/Sinks/Double Sinks |
|---|---|
| Top Mount | |
| EAN | 04020684417419 |
Compare to similar items
Blanco Claron Double Bowl Sink CLARON400-400
| Material | 18/10 Surgical Grade Stainless Steel - Satin Polish |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Blanco Double Bowl Undermount Sink Rock Grey SUB350350UGK5
| Material | Granite Composite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 725 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Blanco Undermount Double Sink Anthracite SUB350350UK5
| Material | Granite Composite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 725 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Blanco Double Bowl Right Hand Drainer Sink DIVON8SLK5
| Material | Surgical Grade Stainless Steel 18/10 |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1140 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Blanco Double Bowl Sink ANDANO400/400
| Material | Stainless Steel 18/10 satin finish |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 430 mm |
| Cut Out Width (mm) | 855 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Blanco LEGRA 8S Double Bowl with Left Hand Drainer Silgranit Anthracite 528070
| Material | Anthracite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1140 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Blanco LEGRA 8S Double Bowl with Right Hand Drainer Silgranit Anthracite 528073
| Material | Anthracite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1140 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Blanco 1 and 1/2 Bowl Undermount Sink with Overflow QUATR1542IULK5
| Material | Stainless Steel 18/10 Brushed Finish |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | No Drainer |
Blanco 1 and 1/2 Bowl Sink NAYA8GK5
| Material | Granite Composite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 795 mm |
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | No Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
