


Accessories & Add-Ons

Insinkerator Evolution Food Waste Disposer 100

Billi B-5000 Boiling and Chilled Filtered Water with XL Levered Dispenser 915000LCH

Insinkerator Steaming Hot & Ambient Filtered Water Tap HC3300CH

Blanco Mixer Tap LINUS

Blanco Kitchen Mixer with Pull Out Tap Anthracite LINUSSA

Blanco Kitchen Mixer with Pull Out Tap LINUSSG

Blanco Kitchen Mixer with Pull Out Tap LINUSSW
4 payments of $145 with
Own it from $10 per week with Zip Pay
Made in Germany from 18/10 stainless steel and finished with a satin polish, this sink will add a touch of European sophistication to your kitchen.
Its tight-radius corners are not only instrumental in creating a contemporary look; they also give you maximum bowl space for those larger dishes and utensils.
This sink has been designed for undermount installation, for a neat, undisturbed benchtop presentation.
Its tight-radius corners are not only instrumental in creating a contemporary look; they also give you maximum bowl space for those larger dishes and utensils.
This sink has been designed for undermount installation, for a neat, undisturbed benchtop presentation.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | ANDANO340U |
|---|---|
| Material | Stainless Steel 18/10 |
| Depth (mm) | 440 mm |
| Height (mm) | 190 mm |
| Width (mm) | 380 mm |
| Bowl Size | 340 (W) x 400 (D) x 190 (H) |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Notes | Due to continual product development the information provided is not fi nal and may be subject to change. |
| Sink Type | Undermount |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 30 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Cut Out
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 340 mm |
Sink Installation
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
Country of Origin
| Origin | Germany |
|---|
Other
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| EAN | 4020684768382 |
| Made in Germany |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Blanco Single Bowl Undermount Sink with Overflow ANDANO340U
$580
| Material | Stainless Steel 18/10 |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 340 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Blanco Single Bowl Sink SUPRA340UK5
$452
| Material | Stainless Steel 18/10 Satin Finish |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 340 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Blanco LEGRA 45S Single Bowl Top Mount Sink with Left Hand Drainer Silgranit White 528056
$714
| Material | Anthracite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 760 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Blanco Lemis Single Bowl Sink with Left Hand Drainer LEMISXL6SRIFK5
$456
| Material | 18/10 Surgical Grade Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Blanco Single Bowl Undermount Sink with Overflow QUATR15400IUK5
$662
| Material | 18/10 Surgical Grade Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 400 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Blanco Single Bowl Undermount Sink with 2 Level Configuration SUBLINE700ULGK5
$1,304
| Material | Granite Composite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 700 mm |
| Bowl Type | 1 & 1/3 |
| Drainer | No Drainer |
Blanco Undermount Sink ANDANO700UK5
$1,080
| Material | 18/10 Surgical Grade Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 700 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Blanco Single Bowl Sink CLARON700
$1,863
| Material | 18/10 Surgical grade stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 740 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Blanco Single Bowl Left Hand Drainer Sink DIVON5SRK5
$1,822
| Material | Surgical Grade Stainless Steel: 18/10 |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 980 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
