


Accessories & Add-Ons








Made in Germany, and with a Red Dot Design Award under its belt, this sink is a reliable addition to your kitchen workspace. It will make an impression with its 18/10 surgical grade stainless steel construction, made sleeker with a satin polish finish.
This sink has been designed for undermount installation, for a neat, undisturbed benchtop presentation. Cleaning is made simple with radius corners, as opposed to right-angled corners, to prevent the accumulation of dirt.
Specifications & Manuals
| Model Number | CLARON700U |
|---|---|
| Material | 18/10 Surgical Grade Stainless steel - Satin Polish |
| Depth (mm) | 440 mm |
| Height (mm) | 190 mm |
| Width (mm) | 740 mm |
| Length (mm) | 740 mm |
| Recommended Benchtop Type | Stone or Concrete |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Taphole | |
| Sink Type | Undermount |
| Finish Colour Description | Satin Polish |
| Stone Benchtops | |
|---|---|
| Laminate Benchtops | |
| Hardwood Benchtops |
| Manufacturer Warranty | 30 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features | Cut-out: 700w x 400d mm (10mm radius corners) |
|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 700 mm |
| Cut Out Note | The cut-out measurements below are only a guide. Your cabinet maker or stonemason must measure the physical size of this unit BEFORE making any cuts into a benchtop. See the manufacturer’s specification sheet below for more details. |
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| EAN | 04020684503341 |
Compare to similar items
Blanco Large Bowl Undermount Sink CLARON700U
| Material | 18/10 Surgical Grade Stainless steel - Satin Polish |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 700 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Blanco Single Bowl Undermount Sink SUBLINE700UWK5
| Material | Granite composite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 700 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Blanco ETAGON 700-U Single Bowl Undermount Sink - Black 528005
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Blanco NAYA XL 9 Single Large Bowl Inset with Overflow and Tap Ledge NAYAXL9BK5
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 840 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Blanco ETAGON 700-U Single Bowl Undermount Sink 527998
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Blanco Single Bowl Sink SUPRA340UK5
| Material | Stainless Steel 18/10 Satin Finish |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 340 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Blanco Single Bowl Undermount Sink with 2 Level Configuration SUBLINE700UL
| Material | Granite Composite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 700 mm |
| Bowl Type | 1 & 1/3 |
| Drainer | No Drainer |
Blanco Claron Single Bowl Sink CLARON500
| Material | 18/10 Surgical Grade Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Blanco ETAGON 500-U Single Bowl Undermount Sink 526901
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
