


Accessories & Add-Ons

Billi B-5000 Boiling and Chilled Filtered Water with XL Levered Dispenser 915000LCH

Insinkerator Steaming Hot & Ambient Filtered Water Tap HC3300CH

Blanco Mixer Tap LINUS

Blanco Kitchen Mixer with Pull Out Tap Anthracite LINUSSA

Blanco Kitchen Mixer with Pull Out Tap LINUSSG

Blanco Kitchen Mixer with Pull Out Tap LINUSSW
4 payments of $149.50 with
Own it from $10 per week with Zip Pay
Meticulously crafted in Germany, the Blanco Single Bowl Undermount Sink with Overflow embodies over 90 years of stainless steel expertise.
Formed from 18/10 surgical grade stainless steel and finished in Blanco’s signature satin polish, it offers a flawless blend of strength, elegance and enduring performance. Designed for versatility, it can be installed as either an undermount or inset sink to complement any benchtop. The spacious 32L capacity easily accommodates large cookware, baking trays and woks, ensuring effortless functionality in a refined design.
Complete with a designer waste included, this sink showcases Blanco’s commitment to precision engineering and timeless style - the perfect centrepiece for the modern kitchen.
Formed from 18/10 surgical grade stainless steel and finished in Blanco’s signature satin polish, it offers a flawless blend of strength, elegance and enduring performance. Designed for versatility, it can be installed as either an undermount or inset sink to complement any benchtop. The spacious 32L capacity easily accommodates large cookware, baking trays and woks, ensuring effortless functionality in a refined design.
Complete with a designer waste included, this sink showcases Blanco’s commitment to precision engineering and timeless style - the perfect centrepiece for the modern kitchen.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | QUATR15400IUK5 |
|---|---|
| Material | 18/10 Surgical Grade Stainless Steel |
| Weight (kg) | 4.57 kg |
| Depth (mm) | 440 mm |
| Height (mm) | 200 mm |
| Width (mm) | 440 mm |
| Bowl Size | 400 (W) x 400 (D) x 200 (H) |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes | Due to continual product development the information provided is not final and may be subject to change. |
| Taphole |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 30 Years |
|---|
Other Features
| Features |
|
|---|
Cut Out
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 400 mm |
| Cut Out Note | Measurements are within 2 - 3mm of factory tolerance. It is advisable to check dimensions of physical product when measuring for installations and before doing any cut outs. |
Sink Installation
| Flush Mount | |
|---|---|
| Undermount |
Other
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| Small Appliance - Kitchen Accessories | |
| EAN | 4020684768467 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Blanco Single Bowl Undermount Sink with Overflow QUATR15400IUK5
$598
| Material | 18/10 Surgical Grade Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 400 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Blanco LEGRA XL 6S Single Bowl Top Mount Sink with Left Hand Drainer Silgranit Black 528063
$826
| Material | Anthracite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 840 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Blanco Single Bowl Undermount Sink with 2 Level Configuration SUBLINE700ULBK5
$1,304
| Material | Granite Composite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 700 mm |
| Bowl Type | 1 & 1/3 |
| Drainer | No Drainer |
Blanco LEGRA XL 6S Single Bowl Top Mount Sink with Right Hand Drainer Silgranit Black 528066
$826
| Material | Anthracite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 840 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Blanco LEGRA 45S Single Bowl Top Mount Sink with Right Hand Drainer Silgranit Anthracite 528061
$714
| Material | Anthracite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 760 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Blanco Single Bowl Undermount Sink CLARON400U
$830
| Material | 18/10 Surgical Grade Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 400 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Blanco Right Hand Bowl With Drainer Inset Sink LIVIT45SR-SALT
$326
| Material | Stainless steel 18/10 - stainless steel brushed finish |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 482 mm |
| Cut Out Width (mm) | 842 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Blanco Single Round Bowl Sink RONDOSOL
$408
| Material | Brushed Finish 18/10 Surgical Grade Stainless Stee |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Blanco Solis 700-U Single Bowl Undermount Sink 528001
$836
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 700 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
