


Accessories & Add-Ons







SILGRANIT PuraDur consists of 80% granite, protecting the sink against scratches, bumps, and extreme heat. What’s more, the Hygiene + Plus formula creates an immunity against dirt and bacteria.
Despite the sink’s single bowl configuration, you can make the most of the 38-litre bowl capacity thanks to a small 10mm radius between the waste and the rear of the sink.

Hygiene Plus
Hygiene is paramount thanks to a patented formula that surfaces the sink, which hinders the growth of dirt and bacteria by an average of 98%.

Silgranit
The Silgranit material which is made of 80% granite makes this product seriously long-lasting, protecting against stains, heat, acid, scratches and potential fading.
Specifications & Manuals
| Model Number | SUBLINE500UK5 |
|---|---|
| Material | Granite Composite |
| Depth (mm) | 460 mm |
| Height (mm) | 190 mm |
| Width (mm) | 530 mm |
| Length (mm) | 530 mm |
| Recommended Benchtop Type | Stone or Concrete |
| Bowl Size | 500 (W) x 400 (D) x 190 (H) |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Black |
| Taphole | |
| Sink Type | Undermount |
| Finish Colour Description | Anthracite |
| Stone Benchtops | |
|---|---|
| Laminate Benchtops | |
| Hardwood Benchtops |
| Manufacturer Warranty | 30 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features |
|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 500 mm |
| Cut Out Note | The cut-out measurements below are only a guide. Your cabinet maker or stonemason must measure the physical size of this unit BEFORE making any cuts into a benchtop. See the manufacturer’s specification sheet below for more details. |
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
| Origin | Germany |
|---|
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| EAN | 4020684768696 |
| Made in Germany |
Compare to similar items
Blanco Single Bowl Undermount Sink with Overflow SUBLINE500UK5
| Material | Granite Composite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 500 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Blanco LEGRA 45S Single Bowl Top Mount Sink with Right Hand Drainer Silgranit White 528059
| Material | Anthracite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 760 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Blanco Claron Single Bowl Sink CLARON500
| Material | 18/10 Surgical Grade Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Blanco LEGRA XL 6S Single Bowl Top Mount Sink with Left Hand Drainer Silgranit Black 528063
| Material | Anthracite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 840 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Blanco Single Bowl Undermount Sink with Overflow ANDANO400U
| Material | Stainless Steel 18/10 Satin Finish |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 400 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Blanco Single Bowl Inset Sink SUBLINE500IF
| Cut Out Width (mm) | 532 mm |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
| Material | Granite Composite |
| Cut Out Depth (mm) | 432 mm |
Blanco LEGRA XL 6S Single Bowl Top Mount Sink with Right Hand Drainer Silgranit White 528065
| Material | Anthracite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 840 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Blanco Single Bowl Sink with Reversible Drainer LEXA45SWK5
| Material | 80% Granite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 840 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Removable Drainer |
Blanco ETAGON 500-U Single Bowl Undermount Sink 526901
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
10 Reviews
Rating snapshot
Average customer rating
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

