



Accessories & Add-Ons







Its tight-radius corners are not only instrumental in creating a contemporary look; they also give you maximum bowl space for those larger dishes and utensils.
Whether you install the unit top-mount or flush, you will enjoy a seamless look thanks to this sink’s flat rim design.
Specifications & Manuals
| Model Number | ANDANO400IFNK5 |
|---|---|
| Material | Stainless Steel 18/10 |
| Depth (mm) | 440 mm |
| Height (mm) | 190 mm |
| Width (mm) | 440 mm |
| Length (mm) | 440 mm |
| Recommended Benchtop Type | Laminate, Hardwood or Stone |
| Bowl Size | 400 (W) x 400 (D) x 190 (H) |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Taphole | |
| Sink Type | Top mount or Flush mount |
| Finish Colour Description | Satin Finish |
| Stone Benchtops | |
|---|---|
| Laminate Benchtops | |
| Hardwood Benchtops |
| Manufacturer Warranty | 30 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features | Integrated overflow and waste kit included |
|---|
| Cut Out Depth (mm) | 430 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 430 mm |
| Cut Out Note | The cut-out measurements below are only a guide. Your cabinet maker or stonemason must measure the physical size of this unit BEFORE making any cuts into a benchtop. See the manufacturer’s specification sheet below for more details. |
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
| Origin | Germany |
|---|
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| Core Range | |
| EAN | 4020684768368 |
| Made in Germany |
Compare to similar items
Blanco Single Bowl Sink ANDANO400IFNK5
| Material | Stainless Steel 18/10 |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 430 mm |
| Cut Out Width (mm) | 430 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Blanco Single Bowl Sink SUBLINE500UGK5
| Material | Granite Composite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 500 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Blanco LEGRA 45S Single Bowl Top Mount Sink with Right Hand Drainer Silgranit Black 528060
| Material | Anthracite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 760 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Blanco Lemis Single Bowl Sink with Right Hand Drainer LEMISXL6SLIFK5
| Material | 18/10 Surgical Grade Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Blanco Single Round Bowl Sink RONDOSOL
| Material | Brushed Finish 18/10 Surgical Grade Stainless Stee |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Blanco Single Bowl Sink with Reversible Drainer LEXA45SWK5
| Material | 80% Granite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 840 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Removable Drainer |
Blanco Solis 400-U Single Bowl Undermount Sink 527999
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 400 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Blanco LEGRA XL 6S Single Bowl Top Mount Sink with Right Hand Drainer Silgranit Black 528066
| Material | Anthracite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 840 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Blanco PLEON 8 Single Bowl Inset Sink PLEON8BK5
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 680 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
1 Review
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
