


Accessories & Add-Ons







Engineered from 18/10 surgical grade stainless steel, and finished with Blanco’s satin polish, this functionality is matched by elegant aesthetics. You can install the sink top-mount or flush; the flat rim makes for a contemporary look no matter your choice.
This sink is also available with the drainer on the left-hand side.
Specifications & Manuals
| Model Number | DIVON5SLK5 |
|---|---|
| Material | 18/10 Surgical grade stainless steel |
| Depth (mm) | 510 mm |
| Height (mm) | 196 mm |
| Width (mm) | 1000 mm |
| Length (mm) | 1000 mm |
| Recommended Benchtop Type | Laminate, Hardwood or Stone |
| Bowl Size | 450 (W) x 370 (D) x 196 (H) |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Taphole | |
| Sink Type | Top mount or Flush mount |
| Stone Benchtops | |
|---|---|
| Laminate Benchtops | |
| Hardwood Benchtops |
| Manufacturer Warranty | 30 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features |
|
|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 980 mm |
| Cut Out Note | The cut-out measurements below are only a guide. Your cabinet maker or stonemason must measure the physical size of this unit BEFORE making any cuts into a benchtop. See the manufacturer’s specification sheet below for more details. |
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
| Origin | Germany |
|---|
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| EAN | 4020684768153 |
| Made in Germany |
Compare to similar items
Blanco Single Bowl Right Hand Drainer Inset Sink DIVON5SLK5
| Material | 18/10 Surgical grade stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 980 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Blanco Single Bowl Undermount Sink with Overflow ANDANO400U
| Material | Stainless Steel 18/10 Satin Finish |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 400 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Blanco ETAGON 500-U Single Bowl Undermount Sink - Black 528007
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Blanco SUBLINE 500-U Single Bowl Undermount Sink SUBLINE500UBK5
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 500 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Blanco Solis 400-U Single Bowl Undermount Sink 527999
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 400 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Blanco White Extra Large Single Bowl Sink NAYAXL9WK5
| Material | Granite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 840 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Blanco LEGRA XL 6S Single Bowl Top Mount Sink with Left Hand Drainer Silgranit Black 528063
| Material | Anthracite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 840 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Blanco Single Bowl Sink SUBLINE500UW
| Material | Granite Composite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 500 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Blanco Single Bowl Undermount Sink with 2 Level Configuration SUBLINE700ULGK5
| Material | Granite Composite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 700 mm |
| Bowl Type | 1 & 1/3 |
| Drainer | No Drainer |
1 Review
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

