


4 payments of $168.25 with
Own it from $10 per week with Zip Pay
Made in Germany: Stainless Steel 18/10 satin finish.Integrated overflow and waste kit included: Cannot overfill bowl; no additional costs after purchase.Tight radius corners: Maximises usable space in bowl to allow for larger pots and pans. Ultra modern design: Straight sides and tight radii, create an ultra modern look.Broad range offering: Varying sizes available. You can create a design utilising just one bowl or a collection of bowls from the range.Fixing components included: Undermount clips supplied with sink to provide extra support for installation.Designed in Germany: Smart european styling and design.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Depth (mm) | 440 mm |
| Height (mm) | 190 mm |
| Width (mm) | 540 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Taphole |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 30 Years |
|---|
Cut Out
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 500 mm |
Sink Installation
| Undermount |
|---|
Other
| EAN | 4020684768337 |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Blanco Undermount Sink ANDANO500U
$673
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 500 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Blanco Topmount Sink with Overflow ANDANO500IFNK5
$914
| Material | Stainless Steel 18/10 satin finish |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 430 mm |
| Cut Out Width (mm) | 530 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Blanco Extra Large Single Bowl Sink NAYAXL9K5
$914
| Material | Granite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 840 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Blanco Single Bowl Undermount Sink SUBLINE400UWK5
$694
| Material | Granite Composite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 400 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Blanco LEGRA XL 6S Single Bowl Top Mount Sink with Right Hand Drainer Silgranit White 528065
$826
| Material | Anthracite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 840 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Blanco Single Bowl Inset Sink NAYA6K5
$710
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 595 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Blanco ETAGON 500-U Single Bowl Undermount Sink - White 528008
$1,462
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Blanco LEGRA 45S Single Bowl Top Mount Sink with Left Hand Drainer Silgranit Black 528057
$714
| Material | Anthracite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 760 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

