




Accessories & Add-Ons







Specifications & Manuals
| Model Number | D200BZ |
|---|---|
| Material | Nano granite |
| Depth (mm) | 500 mm |
| Height (mm) | 195 mm |
| Width (mm) | 1160 mm |
| Length (mm) | 1160 mm |
| Recommended Benchtop Type | Laminate, Hardwood or Stone |
| Bowl Size | 378 (W) x 430 (D) x 195 (H) |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left or Right Hand Drainer |
| Finish Colour | Bronze & Copper |
| Notes | Can be installed left or right configuration |
| Taphole | |
| Sink Type | Topmount |
| Stone Benchtops | |
|---|---|
| Laminate Benchtops | |
| Hardwood Benchtops |
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features | Stunning crisp lines |
|---|
| Cut Out Depth (mm) | 430 mm |
|---|---|
| Cut Out Note | The cut-out measurements below are only a guide. Your cabinet maker or stonemason must measure the physical size of this unit BEFORE making any cuts into a benchtop. See the manufacturer’s specification sheet below for more details. |
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
| Origin | Germany |
|---|
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| Depth - Second Bowl | 170 mm |
| Small Bowl Size | 324 (W) x 347 (D) x 170 (H) |
| EAN | 9314654073299 |
| Made in Germany |
Compare to similar items
Abey Schock Signus 1 and 3/4 Bowl Sink with Drainer D200BZ
| Material | Nano granite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 430 mm |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left or Right Hand Drainer |
Abey Schock Typos Double Bowl Sink TN200B
| Material | Cristalite Plus |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Lugano 1 and 3/4 Bowl Sink with Drainer ST460DU
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Lucia 1 and 3/4 Topmount or Undermount Bowl Sink LUA221
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Signus 1& 3/4 Bowl Topmount Sink with Left Hand Drainer Polaris D200WR
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Schock Typos 1 and 3/4 Bowl Topmount Sink With Right Hand Drainer Onyx TD200BL
| Material | Granite Cristalite |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey EC 1 and 3/4 Bowl Topmount Sink with Left Hand Drainer EC175R
| Material | Stainless steel SUS305 |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Piazza 1 and 3/4 Square Bowl Sink Stainless Steel CR500D
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Typos 1 & 3/4 Bowl Topmount Sink with Left Hand Drainer Nero TD200NR
| Material | Granite - Cristalite |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
5 Reviews
Rating snapshot
Average customer rating
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
