







Accessories & Add-Ons



Specifications & Manuals
| Model Number | Q200UPK |
|---|---|
| Material | Stainless steel SUS304 |
| Depth (mm) | 475 mm |
| Height (mm) | 200 mm |
| Width (mm) | 796 mm |
| Length (mm) | 796 mm |
| Recommended Benchtop Type | Stone or Concrete |
| Accessories included | Drainer tray, 2x Drainer basket , Sink clips, Basket waste |
| Bowl Size | 356 (W) x 406 (D) x 200 (H) |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Notes | 2 x (90mm x 2”) basket wastes included |
| Taphole | |
| Sink Type | Undermount |
| Finish Colour Description | Mirror Brushed |
| Stone Benchtops | |
|---|---|
| Laminate Benchtops | |
| Hardwood Benchtops |
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features | Please note: photo of sink is what it will look like once installed |
|---|---|
| Waste Disposal Compatible | Yes |
| Cut Out Depth (mm) | 406 mm |
|---|---|
| Cut Out Note | The cut-out measurements below are only a guide. Your cabinet maker or stonemason must measure the physical size of this unit BEFORE making any cuts into a benchtop. See the manufacturer’s specification sheet below for more details. |
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
| Sink Categories | Undermount |
|---|---|
| Sink Pack | |
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| Depth - Second Bowl | 200 mm |
| Second Bowl Size | 356mm L x 406mm W x 200mm D |
| EAN | 9314654036690 |
Compare to similar items
Abey NuQueen Undermount Sink Pack Q200UPK
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 406 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Formhaus Double Sink & Armando Vicario Mixer Tap - Alpina with Accessories FD200LWT
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Granite - Cristalite |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Left or Right Hand Drainer |
| Sparkling |
Abey Schock Typos Double Sink & Armando Vicario ISA Kitchen Mixer - Concrete TN200T2C
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Cristalite Plus |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
| Sparkling |
Abey Schock Typos Double Sink & Armando Vicario ISA Kitchen Mixer - Onyx TN200T2B
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Cristalite Plus |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
| Sparkling |
Abey Lucia Sink Pack LUA190PK
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 565 mm |
| Bowl Type | 1 & 1/3 |
| Drainer | No Drainer |
Abey Deluxe 1 and 3/4 Bowl Right Hand Drainer Sink Pack DL180LK
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 405 mm |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Chambord Clotaire Double Bowl Sink Pack CLOTAIRE-2WTBR
| Bowl Type | Double |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Abey Alfresco Single Bowl Sink Pack FRA540T
| Material | Stainless steel SUS316 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Chambord Clotaire Double Bowl Sink Pack CLOTAIRE-2WTBN
| Bowl Type | Double |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
4 Reviews
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
