






Accessories & Add-Ons

Billi Home FT Still Filtered Water with Round Slimline Dispenser Chrome 911000RCH

Billi B-5000 Boiling and Chilled Filtered Water with XL Levered Dispenser 915000LCH

Insinkerator Steaming Hot Filtered Water Tap GN1100

Insinkerator Steaming Hot & Ambient Filtered Water Tap HC3300CH

Abey Enviro-Green 1 1/4 HP Food Waste Disposer With Built-in Air Switch WDU-4ASAU
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | LG200UT |
|---|---|
| Depth (mm) | 450 mm |
| Height (mm) | 200 mm |
| Width (mm) | 840 mm |
| Length (mm) | 840 mm |
| Accessories included | Chopping board, drain tray and standard kitchen mixer |
| Bowl Size | 380 (W) x 400 (D) x 200 (H) |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Taphole | |
| Sink Type | Undermount |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|
Sink Installation
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
Other
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| EAN | 9314654063764 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Abey Lucia Double Bowl Sink LUA200PK
$1,293
| Material | 304 Grade Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 680 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Typos 1 and 3/4 Bowl Left Hand Drainer Sink Pack TD200TC
$1,331
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
|---|---|
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Lucia Double Bowl Sink Pack LUA200T
$984
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Chambord Clotaire Double Bowl Sink Pack CLOTAIRE-2WTBR
$2,111
| Bowl Type | Double |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Abey Lago Double Bowl with Accessories and Pull Out Mixer Tap NL200T13
$1,244
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Stainless steel SUS304 |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
| Sparkling |
Abey Schock Formhaus Double Sink & Armando Vicario Mixer Tap - Alpina with Accessories FD200LWT
$1,576
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Granite - Cristalite |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Left or Right Hand Drainer |
| Sparkling |
Abey Chambord Clotaire Double Bowl Sink Pack CLOTAIRE-2WT
$2,061
| Bowl Type | Double |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
