Specifications & Manuals
Key Specifications
| Depth (mm) | 450 mm |
|---|---|
| Height (mm) | 210 mm |
| Width (mm) | 710 mm |
| Bowl Size | 430 (W) x 400 (D) x 210 (H) |
| Bowl Type | 1 & 1/3 |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Taphole |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|
Sink Installation
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
Other
| Primary Product Category | Sink |
|---|---|
| Top Mount | |
| Small Bowl Size | 200 (W) x 400 (D) x 160 (H) |
| EAN | 9314654101909 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Abey Schock Typos 1 and 3/4 Bowl Topmount Sink With Right Hand Drainer Onyx TD200BL
$1,281
| Material | Granite Cristalite |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Schock Puro Horizont Undermount Double Sink N200UP
$1,784
| Material | 80% quartz |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 387 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Typos N200 Double Bowl Sink with No Taphole - Alpina TN200W-NTH
$1,178
| Material | Granite-Cristalite |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Preparation Station Double Bowl Sink PD150W
$1,155
| Material | Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Horizont Double Bowl Undermount Sink N200US
$1,784
| Material | Cristadur |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 396 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Piazza Double Square Bowl Sink Stainless Steel CR340D
$1,546
| Material | 1mm Thick Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 355 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Horizont Double Bowl Sink Polaris N200W
$1,784
| Bowl Type | Double |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Formhaus Aplina Double Bowl Sink FD-200W
$998
| Bowl Type | Double |
|---|---|
| Drainer | Left Hand Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

