









Accessories & Add-Ons

Abey Enviro-Green 1 1/4 HP Food Waste Disposer With Built-in Air Switch WDU-4ASAU
Up to 12 months interest free with Zip Money
Fully Kitted, Recessed Waste, 1.2mm Stainless Steel, No crease Lines in the bottom of bowl, creating a smooth minimalist style.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | STQ450SRB |
|---|---|
| Depth (mm) | 452 mm |
| Height (mm) | 254 mm |
| Width (mm) | 860 mm |
| Accessories included | Fibre Rock Covers (SCA-STQ450S), Lugano Concertina Black Pearl (CNA-3-842B), Lugano Drainer Grid Black Pearl(DGQ454B) |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
| Finish Colour | Black |
| Sink Type | Flush, Inset, or Undermount |
| Finish Colour Description | Black Pearl |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 7 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 25 Years on Material, 7 Years on Finish |
Country of Origin
| Origin | China |
|---|
Other
| EAN | 9314654127329 |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Abey Boutique Lugano Single Bowl Sink & Drainer - Black Pearl STQ450SRB
$2,083
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Boutique Lugano Single Bowl Sink & Drainer - Eureka Gold STQ450SRG
$2,083
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Boutique Lugano Single Bowl Sink & Drainer Left - Eureka Gold STQ450SLG
$2,083
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Boutique Lugano Single Bowl Sink & Drainer Left - Black Pearl STQ450SLB
$2,083
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Boutique Lugano Double Bowl Sink & Drainer Left - Eureka Gold STQ450DLG
$2,830
| Bowl Type | Double |
|---|---|
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Boutique Lugano Double Bowl Sink & Drainer Left - Artisan Copper STQ450DLCO
$2,830
| Bowl Type | Double |
|---|---|
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Boutique Lugano Double Bowl & Double Drainer Sink - Black Pearl STQ360DDB
$3,187
| Bowl Type | Double |
|---|---|
| Drainer | Double Drainer |
Abey Lago 1 and 1/3 Bowl Sink LG180
$981
| Material | .9mm Thick Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 1/3 |
| Drainer | No Drainer |
Abey Boutique Piazza Plus Large Bowl Sink PZQ565
$1,812
| Material | 1.2mm Stainless Steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Removable Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
