


Accessories & Add-Ons

Gareth Ashton Lucia Gooseneck Kitchen Mixer Tap 3K4-B

Billi Home FT Still Filtered Water with Round Slimline Dispenser Chrome 911000RCH

Billi B-5000 Boiling and Chilled Filtered Water with XL Levered Dispenser 915000LCH

Insinkerator Steaming Hot Filtered Water Tap GN1100

Insinkerator Steaming Hot & Ambient Filtered Water Tap HC3300CH

Abey Gooseneck Sink Mixer MALIBUP

Armando Vicario Tink Kitchen Mixer Tap with Pull Out TINKD

Abey Enviro-Green 1 1/4 HP Food Waste Disposer With Built-in Air Switch WDU-4ASAU
Up to 12 months interest free with Zip Money
The Abey Chambord Philippe II Single Bowl Ceramic Sink will complete the look of rustic or traditional-style kitchens, but can also add character to a more contemporary aesthetic.
This farmer sink is made with European fireclay with a porcelain glaze. Combining these premium, hard-wearing materials not only gives a smooth, glossy finish, it ensures your sink will last a long time.
This farmer sink is made with European fireclay with a porcelain glaze. Combining these premium, hard-wearing materials not only gives a smooth, glossy finish, it ensures your sink will last a long time.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | PHILIPPE-2B |
|---|---|
| Depth (mm) | 460 mm |
| Height (mm) | 250 mm |
| Width (mm) | 762 mm |
| Length (mm) | 762 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Black |
| Taphole | |
| Sink Type | Undermount |
| Finish Colour Description | Ceramic Black |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 5 Years |
|---|
Other Features
| Features | ● French style ● Manufactured from fireclay with a porcelain glaze ● Insensitive to temperature ● Perfectly hygienic |
|---|
Sink Installation
| Flush Mount | |
|---|---|
| Undermount |
Other
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| EAN | 9314654109363 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Abey Chambord Philippe II Single Bowl Undermount Sink PHILIPPE-2B
$3,032
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Abey EC Single Left Bowl Sink with Drainer EC100L
$226
| Material | Stainless steel |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Schock Signus Large Single Bowl Undermount Sink N-100XLYS
$1,525
| Material | Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Shock Signus Single Bowl Topmount Sink with Right Hand Drainer Stone D100SL
$1,392
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Schock Kiruna Small Single Bowl Day KN-100D
$1,182
| Material | Granite - Green Line |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Typos Left Hand Single Bowl with Drainer - Onyx TD100BL
$1,055
| Material | Granite - Cristalite |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Schock Signus Large Single Bowl Sink N-100XLYP
$1,525
| Material | Nanogranite® |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Kiruna Large Single Bowl Day KN-100LD
$1,395
| Material | Granite - Green Line |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Signus Single Bowl Sink with Drainer D100B
$1,447
| Material | Cristadur |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 486 mm |
| Cut Out Width (mm) | 846 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left or Right Hand Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
