



Accessories & Add-Ons

Billi B-5000 Boiling and Chilled Filtered Water with XL Levered Dispenser 915000LCH

Insinkerator Steaming Hot & Ambient Filtered Water Tap HC3300CH

Blanco Mixer Tap LINUS

Blanco Kitchen Mixer with Pull Out Tap Anthracite LINUSSA

Blanco Kitchen Mixer with Pull Out Tap LINUSSG

Blanco Kitchen Mixer with Pull Out Tap LINUSSW
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | MEDIAN8SRIFK5 |
|---|---|
| Material | 18/10 Surgical grade stainless steel |
| Depth (mm) | 500 mm |
| Height (mm) | 190 mm |
| Width (mm) | 1160 mm |
| Length (mm) | 1160 mm |
| Recommended Benchtop Type | Laminate, Hardwood or Stone |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Left Hand Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Taphole | |
| Sink Type | Top mount or Flush mount |
Compatible Benchtop Types
| Stone Benchtops | |
|---|---|
| Laminate Benchtops | |
| Hardwood Benchtops |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 30 Years |
|---|---|
| Warranty Note | 30 Year Lifetime Warranty |
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Other Features
| Features |
|---|
Cut Out
| Cut Out Depth (mm) | 476 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 1160 mm |
| Cut Out Note | The cut-out measurements below are only a guide. Your cabinet maker or stonemason must measure the physical size of this unit BEFORE making any cuts into a benchtop. See the manufacturer’s specification sheet below for more details. |
Sink Installation
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
Country of Origin
| Origin | Germany |
|---|
Other
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| EAN | 9312646019768 |
| Made in Germany |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Blanco Median Double Bowl Left Hand Drainer Sink MEDIAN8SRIFK5
$510
| Material | 18/10 Surgical grade stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 476 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1160 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Blanco SUBLINE 350/350-U Double Bowl Undermount Sink Black SUB350350UBK5
$1,078
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 725 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Blanco SUBLINE 430/270 Double Bowl Undermount Sink Black 528009
$1,111
| Bowl Type | Double |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Blanco 1 and 1/2 Bowl Sink NAYA8GK5
$849
| Material | Granite Composite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 795 mm |
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | No Drainer |
Blanco Double Bowl Undermount Sink Rock Grey SUB350350UGK5
$1,078
| Material | Granite Composite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 725 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Blanco 1¼ Right Hand bowl Inset Sink with Drainer BTIPO6SRK5
$274
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 1/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Blanco Bowl and 3/4 Inset Sink with Right Hand Drainer White NAYA8SWK5
$1,338
| Material | Granite Composite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1140 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Blanco Bowl and 3/4 Inset Sink with Right Hand Drainer Black NAYA8SBK5
$1,338
| Material | Silgranit |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1140 mm |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Blanco 1 and 1/2 Bowl Undermount Sink with Overflow QUATR1542IULK5
$935
| Material | Stainless Steel 18/10 Brushed Finish |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | No Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
