

Accessories & Add-Ons







Made in Germany, and with a Red Dot Design Award under its belt, this sink is a reliable addition to your kitchen workspace. It will make an impression with its 18/10 surgical grade stainless steel construction, made sleeker with a satin polish finish.
Whether you install the unit top-mount or flush, you will enjoy a seamless look thanks to this sink’s FinoTop rim. Cleaning is made simple with radius corners, as opposed to right-angled corners, to prevent the accumulation of dirt.

Hygiene Plus
Hygiene is paramount thanks to a patented formula that surfaces the sink, which hinders the growth of dirt and bacteria by an average of 98%.

Great quality
All Blanco sinks are made in Germany for the purpose of strict quality control. Know you're buying a sink of high quality made from surgical grade stainless steel which provides a hygienic work surface for food preparation.
Specifications & Manuals
| Model Number | CLARON700 |
|---|---|
| Material | 18/10 Surgical grade stainless steel |
| Depth (mm) | 510 mm |
| Height (mm) | 190 mm |
| Width (mm) | 760 mm |
| Length (mm) | 760 mm |
| Recommended Benchtop Type | Laminate, Hardwood or Stone |
| Accessories included | Basket waste |
| Bowl Size | 700 (W) x 400 (D) x 190 (H) |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Taphole | |
| Sink Type | Top mount or Flush mount |
| Finish Colour Description | Satin Polish |
| Stone Benchtops | |
|---|---|
| Laminate Benchtops | |
| Hardwood Benchtops |
| Manufacturer Warranty | 30 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
| Features |
|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 740 mm |
| Cut Out Note | The cut-out measurements below are only a guide. Your cabinet maker or stonemason must measure the physical size of this unit BEFORE making any cuts into a benchtop. See the manufacturer’s specification sheet below for more details. |
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
| Origin | Germany |
|---|
| Sink Categories | Inset |
|---|---|
| Sink Pack | |
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| EAN | 9326039010270 |
| Made in Germany |
Compare to similar items
Blanco Single Bowl Sink CLARON700
| Material | 18/10 Surgical grade stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 740 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Blanco LEGRA 45S Single Bowl Top Mount Sink with Left Hand Drainer Silgranit White 528056
| Material | Anthracite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 760 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Blanco White Extra Large Single Bowl Sink NAYAXL9WK5
| Material | Granite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
| Cut Out Width (mm) | 840 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Blanco SUBLINE 500-U Single Bowl Undermount Sink SUBLINE500UBK5
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 500 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Blanco Undermount Sink SUBLINE700U
| Material | 80% granite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 700 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Blanco Single Bowl Undermount Sink with 2 Level Configuration SUBLINE700ULW
| Material | Granite Composite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 700 mm |
| Bowl Type | 1 & 1/3 |
| Drainer | No Drainer |
Blanco LIVIT 45S SALTO Single Bowl Inset Sink with Right Hand Drainer LIVIT45SL-SALT
| Material | Stainless steel 18/10 - stainless steel brushed finish |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 482 mm |
| Cut Out Width (mm) | 842 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Blanco ETAGON 700-U Single Bowl Undermount Sink - White 528006BL
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Blanco ETAGON 500-U Single Bowl Undermount Sink 526901
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
