Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | AND340340IFANK5 |
|---|---|
| Depth (mm) | 490 mm |
| Height (mm) | 190 mm |
| Width (mm) | 745 mm |
| Bowl Type | Double |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Taphole |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 30 Years |
|---|
Cut Out
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
|---|---|
| Cut Out Length | 735 mm |
| Cut Out Width (mm) | 735 mm |
| Cut Out Note | Refer to CAD drawing for corner radii |
Sink Installation
| Flush Mount | |
|---|---|
| Undermount |
Other
| Primary Product Category | Sink |
|---|---|
| Top Mount | |
| EAN | 9312646027619 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Blanco Inset Double Bowl Sink AND340340IFANK5
$1,229
| Cut Out Depth (mm) | 490 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 735 mm |
| Bowl Type | Double |
Blanco Quatrus Double Bowl Sink QUATR153434IUK5
$892
| Material | 18/10 Surgical Grade Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Blanco Claron Double Bowl Sink CLARON400-400
$2,463
| Material | 18/10 Surgical Grade Stainless Steel - Satin Polish |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Blanco Bowl and 3/4 Inset Sink with Right Hand Drainer Black NAYA8SBK5
$1,338
| Material | Silgranit |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1140 mm |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Blanco Double Bowl Right Hand Drainer Sink LEMIS8SLIFK5
$435
| Material | 18/10 Surgical Grade Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Blanco Anthracite 1 and 1/2 Bowl Sink NAYA8K5
$849
| Material | Granite Composite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 795 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Blanco LEGRA 8S Double Bowl with Left Hand Drainer Silgranit Anthracite 528070
$998
| Material | Anthracite |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1140 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Blanco Bowl and 3/4 Inset Sink with Left Hand Drainer Rock Grey NAYA8SGRK5
$1,338
| Material | Silgranit |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1140 mm |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Blanco Bowl and 3/4 Inset Sink with Right Hand Drainer Anthracite NAYA8SK5
$1,338
| Material | Silgranit |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 480 mm |
| Cut Out Width (mm) | 1140 mm |
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

