


Accessories & Add-Ons





Finished in croma-grey and constructed from durable nanogranite material, the Virtus Large Bowl Sink will be a stylish and reliable addition to your home.
Specifications & Manuals
| Model Number | VN-100XLCR |
|---|---|
| Material | Cristalite Plus |
| Depth (mm) | 530 mm |
| Height (mm) | 240 mm |
| Width (mm) | 838 mm |
| Bowl Size | 768 (W) x 414 (D) x 240 (H) |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Grey / Charcoal |
| Taphole | |
| Sink Type | Topmount |
| Finish Colour Description | Croma colour finished |
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
| Primary Product Category | Sink |
|---|---|
| Top Mount | |
| EAN | 9314654102272 |
Compare to similar items
Abey Schock Virtus Large Bowl Sink Croma Grey VN-100XLCR
| Material | Cristalite Plus |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Lucia Single Bowl Sink LUA100
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Signus Large Single Bowl Undermount Sink N-100XLYS
| Material | Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Kiruna Extra Large Single Bowl Sink - Night KN-100XLNT
| Material | Granite - Green Line |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Formhaus Onyx Single Bowl Sink FD-100LB
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Piazza Single Bowl Sink Black Pearl CR340B
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Removable Drainer |
Abey Alfresco Single Bowl Inset Sink FRA340
| Material | Stainless steel SUS316 |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 340 mm |
| Cut Out Width (mm) | 400 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Typos Right Hand Single Bowl with Drainer - Nero TD100NR
| Material | Granite - Cristalite |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Schock Nemo Small Single Sink Bowl Onyx NE100SB
| Material | Granite - Cristalite |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
2 Reviews
Rating snapshot
Average customer rating
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

