Accessories & Add-Ons








Featuring a minimalist design, this concrete-grey Schock Quadro will seamlessly integrate into both kitchens and bar areas, while the 17 litre capacity provides ample room for cleaning, food preparation, and drink chilling.
Specifications & Manuals
| Model Number | QN-100SC |
|---|---|
| Material | Cristalite Plus |
| Depth (mm) | 430 mm |
| Height (mm) | 200 mm |
| Width (mm) | 450 mm |
| Bowl Size | 390 (W) x 370 (D) x 200 (H) |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Grey |
| Taphole | |
| Sink Type | Topmount |
| Finish Colour Description | Concrete colour finished |
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| EAN | 9314654094454 |
Compare to similar items
Abey Schock Quadro Single Bowl Sink QN-100SC
| Material | Cristalite Plus |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Nemo Small Single Sink Bowl Nero NE100SN
| Material | Granite - Cristalite |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Virtus Single Bowl Bar Sink - Onyx VN-100XSB
| Material | Cristalite Plus |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Nemo Single Sink Bowl Roca NE100RC
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Mono Single Bowl Sink with Small Drainer - Day MD-100XSD
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Entry Single Bowl Left Hand Drainer Sink EN100R
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Shock Signus Single Bowl Topmountl Sink with Right Hand Drainer Magma D100BL
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
1 Review
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
