


Accessories & Add-Ons

Billi Home FT Still Filtered Water with Round Slimline Dispenser Chrome 911000RCH

Billi B-5000 Boiling and Chilled Filtered Water with XL Levered Dispenser 915000LCH

Insinkerator Steaming Hot Filtered Water Tap GN1100

Insinkerator Steaming Hot & Ambient Filtered Water Tap HC3300CH

Abey Enviro-Green 1 1/4 HP Food Waste Disposer With Built-in Air Switch WDU-4ASAU
4 payments of $73 with
Own it from $10 per week with Zip Pay
Complete your home bar or cocktail area with The Yarra 6 Single Bowl Bar Sink from Abey. Fashioned from 18/10 stainless steel and featuring anti-drum insulation for quieter washups, The Yarra is a great accompaniment for cocktail making, chilling beverages, or cleaning up after a few drinks.
With a satin finish, 20 litre round bowl, and designer waste, The Yarra will be an elegant addition to your bar area or as a supplementary sink for your kitchen.
With a satin finish, 20 litre round bowl, and designer waste, The Yarra will be an elegant addition to your bar area or as a supplementary sink for your kitchen.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Depth (mm) | 450 mm |
| Height (mm) | 170 mm |
| Width (mm) | 450 mm |
| Length (mm) | 450 mm |
| Bowl Size | 406 (W) x 406 (D) x 170 (H) |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Notes | Alterations to the specifications and dimensions of the products and designs occur continually. |
| Taphole | |
| Sink Type | Topmount |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|
Sink Installation
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
Other
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| EAN | 9314654028022 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Abey The Yarra 6 Single Bowl Bar Sink PR6
$292
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Chambord Henri Single Bowl Fireclay Sink HENRI-1W
$2,168
| Material | Fireclay |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 473 mm |
| Cut Out Width (mm) | 597 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Piazza Plus Single Bowl Sink PZ340
$831
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 380 mm |
| Cut Out Width (mm) | 340 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Alfresco Single Bowl Inset Sink FRA540
$1,065
| Material | 316 Marine Grade Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 540 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Kiruna Extra Large Single Bowl Sink - Night KN-100XLNT
$1,612
| Material | Granite - Green Line |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Mono Single Bowl with Drainer - Day MD-100LD
$1,268
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left or Right Hand Drainer |
Abey Lago Single Bowl with Drainer Tray NL100
$513
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Removable Drainer |
Abey Schock Formhaus Onyx Single Bowl Sink FD-100LB
$1,043
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Schock Virtus Single Bowl Bar Sink - Onyx VN-100XSB
$903
| Material | Cristalite Plus |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

