Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | LUA200KW1 |
|---|---|
| Material | 1mm Thick 304 Stainless Steel |
| Depth (mm) | 440 mm |
| Height (mm) | 200 mm |
| Width (mm) | 723 mm |
| Length (mm) | 723 mm |
| Recommended Benchtop Type | Stone or Concrete |
| Accessories included | Drainer tray, 3k1 lucia kitchen mixer |
| Bowl Size | 340 (W) x 400 (D) x 200 (H) |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Notes | Inset and Undermount clips supplied |
| Taphole | |
| Sink Type | Top Mount, Undermount or Flush Mount |
| Finish Colour Description | Stainless Steel |
Other Features
| Pull Out Tap | |
|---|---|
| Square Neck | |
| Spray Head | |
| Features | Lucia double bowl |
| Gooseneck |
Compatible Benchtop Types
| Stone Benchtops | |
|---|---|
| Laminate Benchtops | |
| Hardwood Benchtops |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|---|
| Use | Not intended or designed for commercial use. |
Cut Out
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 680 mm |
Sink Installation
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
Water Efficiency
| Litres Per Minute | 6.5 |
|---|
Other
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| Small Bowl Size | 340L x 400W x 200D |
| Sparkling | |
| WELS Star Rating | 4 |
| EAN | 9314654079246 |
Compare to similar items
Abey Lucia Double Bowl Sink and Tap Packs LUA200KW1
$1,098
| Material | 1mm Thick 304 Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 400 mm |
| Cut Out Width (mm) | 680 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Alfresco Single Bowl Sink and Foldable Tap Pack with Cover FRAT500
$1,926
| Material | Stainless steel SUS316 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Typos Single Bowl with Drainer Sink & Tap Pack TD100TCR
$1,157
| Material | Granite - Cristalite |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey 1 and 1/2 Bowl Sink with Accessories & Pull Out Mixer Tap NL180T12
$1,228
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Stainless steel SUS304 |
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | No Drainer |
| Sparkling |
Abey Chambord Clotaire Double Bowl Sink Pack CLOTAIRE-2WTBR
$2,111
| Bowl Type | Double |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Abey Chambord Clotaire Double Bowl Sink Pack CLOTAIRE-2WTBN
$2,174
| Bowl Type | Double |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Abey Lago Double Bowl with Accessories and Pull Out Mixer Tap NL200T12
$1,244
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Typos Double Sink & Armando Vicario ISA Kitchen Mixer - Concrete TN200T2C
$1,672
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Cristalite Plus |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
| Sparkling |
Abey Schock Typos Double Sink & Armando Vicario ISA Kitchen Mixer - Onyx TN200T2B
$1,672
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Cristalite Plus |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
| Sparkling |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

