Accessories & Add-Ons







Specifications & Manuals
| Model Number | ER-100CR |
|---|---|
| Material | Cristalite Plus |
| Depth (mm) | 350 mm |
| Height (mm) | 200 mm |
| Width (mm) | 400 mm |
| Bowl Size | 357 (W) x 350 (D) x 200 (H) |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Grey / Charcoal |
| Notes | Can be installed topmount and undermount |
| Taphole | |
| Sink Type | Topmount |
| Finish Colour Description | Croma colour finished |
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
| Laminate Benchtops | |
|---|---|
| Hardwood Benchtops |
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| EAN | 9314654102234 |
Compare to similar items
Abey Schock Euro Round Single Bowl Sink ER-100CR
| Material | Cristalite Plus |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Puro Signus Single Sink with Drainer D100P
| Material | 80% quartz |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Alfresco Large Single Bowl Sink FRA700
| Material | Stainless steel SUS316 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Puro Soho Single Sink N100SP
| Material | 80% quartz |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 370 mm |
| Cut Out Width (mm) | 390 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Virtus Single Bowl Bar Sink - Croma VN-100XSCR
| Material | Cristalite Plus |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Chambord Henri Single Bowl Fireclay Sink HENRI-1W
| Material | Fireclay |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 473 mm |
| Cut Out Width (mm) | 597 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Bar Sink with Tap Landing Eureka Gold BS2G
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Nemo Single Sink Bowl Roca NE100RC
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Signus Large Single Bowl Undermount Sink N-100XLYBZ
| Material | Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
1 Review
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
