Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | LG180UT |
|---|---|
| Depth (mm) | 450 mm |
| Height (mm) | 200 mm |
| Width (mm) | 660 mm |
| Accessories included | Cutting board, Drain tray and standard kitchen mixer |
| Bowl Size | 380 (W) x 400 (D) x 200 (H) |
| Bowl Type | 1 & 1/3 |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Taphole | |
| Sink Type | Undermount |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|
Sink Installation
| Flush Mount | |
|---|---|
| Undermount |
Other
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| EAN | 9314654070946 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Abey Schock Horizont Double Bowl Undermount Sink N200US
$1,784
| Material | Cristadur |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 396 mm |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Euronox 1 and 1/2 Bowl Right Hand Drainer Sink EUA180L
$538
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Schock Quadro 1 and 1/2 Bowl Sink QN-150CR
$1,023
| Material | Cristalite Plus |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 1/2 |
| Drainer | No Drainer |
Abey Alfresco Double Bowl Sink - Stainless Steel FRA400D
$1,502
| Bowl Type | Double |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Abey Piazza Double Square Bowl Sink Gold CR340DG
$1,996
| Material | Stainless steel SUS304. |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Removable Drainer |
Abey Schock Typos N200 Double Bowl Sink with No Taphole - Onyx TN200B-NTH
$1,178
| Material | Granite-Cristalite |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Signus 1& 3/4 Bowl Topmount Sink with Right Hand Drainer Polaris D200WL
$1,818
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

