






Accessories & Add-Ons

Billi Home FT Still Filtered Water with Round Slimline Dispenser Chrome 911000RCH

Billi B-5000 Boiling and Chilled Filtered Water with XL Levered Dispenser 915000LCH

Insinkerator Steaming Hot Filtered Water Tap GN1100

Insinkerator Steaming Hot & Ambient Filtered Water Tap HC3300CH

Abey Enviro-Green 1 1/4 HP Food Waste Disposer With Built-in Air Switch WDU-4ASAU
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | LG180T |
|---|---|
| Depth (mm) | 450 mm |
| Height (mm) | 200 mm |
| Width (mm) | 660 mm |
| Accessories included | Cutting board, Drain tray and standard kitchen mixer |
| Bowl Size | 380 (W) x 400 (D) x 200 (H) |
| Bowl Type | 1 & 1/3 |
| Drainer | No Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Taphole | |
| Sink Type | Topmount |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|
Sink Installation
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
Other
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| EAN | 9314654070939 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Abey Schock Formhaus Single Sink & Armando Vicario Mixer Tap - Onyx with Accessories FD100LBT
$1,433
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Granite - Cristalite |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
| Sparkling |
Abey Lucia 1 and 3/4 Sink with Gareth Ashton Tap and Accessories Pack LUA221TPK
$1,750
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Material | Stainless steel SUS304 |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
| Sparkling |
Abey Chambord Clotaire Double Bowl Sink Pack CLOTAIRE-2WTBR
$2,111
| Bowl Type | Double |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Typos 1 and 3/4 Bowl Left Hand Drainer Sink Pack TD200TC
$1,331
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
|---|---|
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Schock Single Sink with Armando Vicario Pull Out Tap White FD100LWT2
$1,711
| Water Star Rating | |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
| Sparkling |
Abey Alfresco Single Bowl Sink and Foldable Tap Pack with Cover FRAT500
$1,926
| Material | Stainless steel SUS316 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Chambord Clotaire Double Bowl Sink Pack CLOTAIRE-2WTBN
$2,174
| Bowl Type | Double |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Abey Montego Double Bowl Sink Pack MOA360DTPK
$1,939
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
