



Accessories & Add-Ons

Billi Home FT Still Filtered Water with Round Slimline Dispenser Chrome 911000RCH

Billi B-5000 Boiling and Chilled Filtered Water with XL Levered Dispenser 915000LCH

Insinkerator Steaming Hot Filtered Water Tap GN1100

Insinkerator Steaming Hot & Ambient Filtered Water Tap HC3300CH

Armando Vicario Luz Pull Out Kitchen Mixer Tap LUZ-1BC

Abey Enviro-Green 1 1/4 HP Food Waste Disposer With Built-in Air Switch WDU-4ASAU
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | EUA100L |
|---|---|
| Material | 304 Stainless Steel |
| Weight (kg) | 3.5 kg |
| Depth (mm) | 500 mm |
| Height (mm) | 193 mm |
| Width (mm) | 860 mm |
| Bowl Size | 356 (W) x 406 (D) x 175 (H) |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Notes | L Indicates left bowl positioning |
| Taphole |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|
Cut Out
| Cut Out Depth (mm) | 406 mm |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 356 mm |
Sink Installation
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
Compatible Benchtop Types
| Laminate Benchtops | |
|---|---|
| Hardwood Benchtops |
Other
| Sink Pack | |
|---|---|
| Top Mount | |
| EAN | 9314654093938 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Abey Euronox Single Bowl Right Hand Drainer Sink EUA100L
$350
| Material | 304 Stainless Steel |
|---|---|
| Cut Out Depth (mm) | 406 mm |
| Cut Out Width (mm) | 356 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Entry Single Bowl Right Hand Drainer Sink EN100L
$226
| Material | Stainless steel |
|---|---|
| Cut Out Width (mm) | 405 mm |
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Shock Signus Single Bowl Topmount Sink with Right Hand Drainer Stone D100SL
$1,392
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Schock Signus Single Bowl Sink N-100XLP
$1,525
| Material | 80% natural quartz sand |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Chambord Philippe II Single Bowl Undermount Sink PHILIPPE-2B
$3,032
| Bowl Type | Single |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Abey Single Bowl Bar Sink BS1
$457
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Signus Single Bowl Sink with Drainer D100W
$1,366
| Material | Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Bar Sink Black Pearl BS1B
$755
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | No Drainer |
Abey Lugano Single Bowl Sink with Drainer ST460SU
$1,748
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Single |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
