


Accessories & Add-Ons






Specifications & Manuals
| Model Number | EN200R |
|---|---|
| Material | Stainless steel SUS304 |
| Weight (kg) | 4.24 kg |
| Depth (mm) | 480 mm |
| Height (mm) | 177 mm |
| Width (mm) | 1140 mm |
| Length (mm) | 1140 mm |
| Bowl Size | 355 (W) x 405 (D) x 165 (H) |
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Left Hand Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Taphole | |
| Sink Type | Topmount |
| Manufacturer Warranty | 25 Years |
|---|
| Topmount | |
|---|---|
| Flush Mount | |
| Undermount |
| Laminate Benchtops | |
|---|---|
| Hardwood Benchtops |
| Sink Pack | |
|---|---|
| Primary Product Category | Sink |
| Top Mount | |
| EAN | 9314654049089 |
Compare to similar items
Abey Entry Double Bowl Left Hand Drainer Sink EN200R
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Lucia Double Bowl Sink LUA200
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Piazza 1 and 3/4 Square Bowl Sink Black Pearl CR500DB
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
|---|---|
| Drainer | Removable Drainer |
Abey Piazza Double Bowl Sink CR340DCO
| Material | Stainless steel SUS304 |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Removable Drainer |
Abey Schock Typos 1 and 3/4 Bowl Sink with Drainer TD200W
| Material | Cristalite Plus |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Left Hand Drainer |
Abey Schock Signus 1& 3/4 Bowl Topmount Sink with Right Hand Drainer Magma D200BL
| Material | Granite - Cristadur |
|---|---|
| Bowl Type | 1 & 3/4 |
| Drainer | Right Hand Drainer |
Abey Schock Typos N200 Double Bowl Sink with No Taphole - Alpina TN200W-NTH
| Material | Granite-Cristalite |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Schock Horizont Double Bowl Sink Magma N200B
| Material | NANOGRANITE |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | No Drainer |
Abey Piazza Double Square Bowl Sink Gold CR340DG
| Material | Stainless steel SUS304. |
|---|---|
| Bowl Type | Double |
| Drainer | Removable Drainer |
1 Review
Rating snapshot
Average customer rating
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
