


Turner Hastings Cuisine 81 x 48 Protective Grid - Brushed Brass CU812SSG-BB
4 payments of $123.75 with
Own it from $10 per week with Zip Pay
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | CU812SSG-BB |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Depth (mm) | 365 mm |
| Height (mm) | 21 mm |
| Width (mm) | 700 mm |
| Finish Colour | Brushed Brass |
| Compatibility | Compatible with Turner Hastings Cuisine 81 fine fireclay sink (model CU81FS, CU81FS-MB, & CU813FS-MW) |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
|---|
Other Features
| Features |
|---|
Country of Origin
| Origin | China |
|---|
Other
| EAN | 9359349002154 |
|---|
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Turner Hastings Cuisine 81 x 48 Protective Grid - Brushed Brass CU812SSG-BB
$495
| Material | Stainless Steel |
|---|
Turner Hastings Cuisine 68 x 48 Brushed Brass Grid CU681SSG-BB
$443
| Material | Stainless Steel |
|---|
Turner Hastings Cuisine 93 x 48 Protective Grid For Secondary Bowl - Stainless Steel CUD28SSG
$85
| Material | Stainless Steel |
|---|
Turner Hastings Patri 60 Protective Stainless Steel Grid PA60SSG
$239
| Material | Stainless Steel Dishwasher Safe |
|---|---|
| Bowl Type | Accessories |
Turner Hastings 90 x 50mm Basket Waste and Long Thread 90BW
$93
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Accessories |
Turner Hastings Chester 90 x 50 Protective Grid For Left Hand Bowl - Brushed Brass 4A41312-BB
$358
| Material | Stainless Steel |
|---|
Turner Hastings Cuisine 43 x 19 Sink Colander Stainless Steel CR4319-SS
$188
| Material | Grade 304 stainless steel and sapele wood |
|---|---|
| Bowl Type | Accessories |
Turner Hastings Cuisine 30 x 46 Protective Grid - Brushed Brass CU302SSG-BB
$185
| Material | Stainless Steel |
|---|
Turner Hastings Novi 85 x 46 Protective Brushed Brass Grid NO851SSG-BB
$391
| Material | Stainless Steel |
|---|
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

