


Made from durable stainless steel, it also keeps delicate dishes safely elevated, protecting them from accidental knocks. And when it’s time to clean up, just pop it in the dishwasher for effortless maintenance. A small but handy addition that makes everyday kitchen tasks just that little bit easier!
Specifications & Manuals
| Model Number | 4A40311 |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Depth (mm) | 405 mm |
| Height (mm) | 28 mm |
| Length (mm) | 317 mm |
| Finish Colour | Stainless Steel |
| Compatibility | Fits the Chester 79 fine fireclay butler sink (model 7403) |
| Manufacturer Warranty | Lifetime |
|---|
Compare to similar items
Turner Hastings Patri 100 x 47 Protective Grid - Brushed Brass PA1001SSG-BB
| Material | Stainless Steel |
|---|
Turner Hastings 90 x 50 Basket Waste with Long Thread Antique Brass 90BW-BR
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Accessories |
Turner Hastings Cuisine Round 47 Stainless Steel Grid CUR47SSG
| Material | Stainless Steel Dishwasher Safe |
|---|---|
| Bowl Type | Accessories |
Turner Hastings Novi 60 Protective Stainless Steel Grid NO60SSG
| Material | Stainless Steel Dishwasher Safe |
|---|---|
| Bowl Type | Accessories |
Turner Hastings Chester 90 x 50 Protective Grid For Left Hand Bowl - Brushed Brass 4A41312-BB
| Material | Stainless Steel |
|---|
Turner Hastings Patri 60 x 46 Protective Grid - Brushed Brass PA601SSG-BB
| Material | Stainless Steel |
|---|
Turner Hastings Cove 85 Protective Grid For Secondary Bowl - Brushed Brass CV311SSG-BB
| Material | Stainless Steel |
|---|
Turner Hastings Cuisine 46 x 46 Brushed Brass Grid CU461SSG-BB
| Material | Stainless Steel |
|---|
2 Reviews
Rating snapshot
Winnings' customer reviews are independently managed by Bazaarvoice, ensuring their accuracy and honesty. Vouchers are sometimes offered to verified buyers in exchange for their unbiased review.
Learn more about Bazaarvoice Authentic Reviews Trust MarkCompanion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
