


Accessories & Add-Ons

Insinkerator Evolution Food Waste Disposer 200
Turner Hastings 90 x 50 Basket Waste with Long Thread Gunmetal PVD 90BW-GM
The Turner Hastings 90 x 50mm Brushed Gunmetal Basket Waste with Long Screw is the perfect blend of style and practicality, designed to complement your kitchen while keeping your sink fresh and clog-free. With its extended 70mm thread, it ensures a secure fit for ceramic sinks up to 70mm thick, making it both functional and reliable.
Finished in brushed gunmetal with a durable PVD coating, this basket waste adds a sleek, modern touch to your space. The removable basket makes cleaning effortless, allowing for easy maintenance and smooth drainage. A small yet thoughtful detail that enhances both the look and performance of your sink.
Finished in brushed gunmetal with a durable PVD coating, this basket waste adds a sleek, modern touch to your space. The removable basket makes cleaning effortless, allowing for easy maintenance and smooth drainage. A small yet thoughtful detail that enhances both the look and performance of your sink.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | 90BW-GM |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Depth (mm) | 150 mm |
| Height (mm) | 150 mm |
| Width (mm) | 150 mm |
| Finish Colour | Grey / Charcoal |
| Notes | Ultra-Durable PVD finish |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 3 Years |
|---|
Other
| Sink Pack | |
|---|---|
| EAN | 9359349002192 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Turner Hastings 90 x 50 Basket Waste with Long Thread Gunmetal PVD 90BW-GM
$184
| Material | Stainless Steel |
|---|
Turner Hastings Novi 50 Protective Stainless Steel Grid NO50SSG
$196
| Material | Stainless Steel Dishwasher Safe |
|---|---|
| Bowl Type | Accessories |
Turner Hastings Patri 60 Protective Stainless Steel Grid PA60SSG
$239
| Material | Stainless Steel Dishwasher Safe |
|---|---|
| Bowl Type | Accessories |
Turner Hastings Galdor 60 x 41 Protective Grid - Brushed Brass GA601SSG-BB
$319
| Material | Stainless Steel |
|---|
Turner Hastings 90 x 50 Basket Waste with Long Thread Antique Brass 90BW-BR
$184
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Accessories |
Turner Hastings 90 x 50mm Basket Waste and Long Thread 90BW
$93
| Material | Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Accessories |
Turner Hastings Cove 85 Protective Grid For Secondary Bowl - Brushed Brass CV311SSG-BB
$340
| Material | Stainless Steel |
|---|
Turner Hastings Cuisine 43 x 19 Sink Colander Stainless Steel CR4319-SS
$188
| Material | Grade 304 stainless steel and sapele wood |
|---|---|
| Bowl Type | Accessories |
Turner Hastings 90 x 50 Basket Waste with Long Thread Matte Black 90BW-MB
$138
| Material | Premium Polypropylene (PP) |
|---|---|
| Bowl Type | Accessories |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

