







Accessories & Add-Ons

Insinkerator Evolution Food Waste Disposer 100
Turner Hastings Cuisine 43 x 19 Sink Colander Stainless Steel CR4319-SS
4 payments of $47 with
Own it from $10 per week with Zip Pay
Upgrade your kitchen with the Turner and Hastings 43x19 Sink Colander. Crafted from 4 stainless steel, this colander is built to withstand whatever you throw at it.
What truly sets this colander apart is its combination of aesthetics and practicality. The sapele wood handles add a warm, natural touch to the stainless steel structure, making it a stunning centrepiece in your kitchen. Beyond its visual appeal, this colander simplifies your daily cooking routines.
Invest in the Turner and Hastings 43x19 Sink Colander to elevate your kitchen's functionality while adding a touch of timeless elegance. Crafted with precision and designed for convenience, it's a must-have for any culinary enthusiast.
What truly sets this colander apart is its combination of aesthetics and practicality. The sapele wood handles add a warm, natural touch to the stainless steel structure, making it a stunning centrepiece in your kitchen. Beyond its visual appeal, this colander simplifies your daily cooking routines.
Invest in the Turner and Hastings 43x19 Sink Colander to elevate your kitchen's functionality while adding a touch of timeless elegance. Crafted with precision and designed for convenience, it's a must-have for any culinary enthusiast.
Specifications & Manuals
Key Specifications
| Model Number | CR4319-SS |
|---|---|
| Material | Grade 304 stainless steel and sapele wood |
| Weight (kg) | 1 kg |
| Depth (mm) | 188 mm |
| Height (mm) | 65 mm |
| Width (mm) | 435 mm |
| Bowl Type | Accessories |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Finish Colour Description | Stainless steel with Sapele wood handles. |
Warranty
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Warranty Note | Colander - 1 year |
Other Features
| Features |
|
|---|
Other
| Small Appliance - Kitchen Accessories | |
|---|---|
| EAN | 9359349003229 |
Manuals & Downloads
Compare to similar items
Turner Hastings Cuisine 43 x 19 Sink Colander Stainless Steel CR4319-SS
$188
| Material | Grade 304 stainless steel and sapele wood |
|---|---|
| Bowl Type | Accessories |
Turner Hastings 400 x 320mm Rubber Sink Mat RSM4032
$98
| Material | High-grade industrial strength rubber |
|---|---|
| Bowl Type | Accessories |
Turner Hastings 90 x 50 Basket Waste with Long Thread Gunmetal PVD 90BW-GM
$184
| Material | Stainless Steel |
|---|
Turner Hastings 90 x 50 Basket Waste with Long Thread Brushed Nickel 90BW-BN
$184
| Bowl Type | Accessories |
|---|---|
| Drainer | No Drainer |
Turner Hastings Patri 75 Protective Stainless Steel Grid PA75SSG
$299
| Material | Stainless Steel Dishwasher Safe |
|---|---|
| Bowl Type | Accessories |
Turner Hastings Cuisine 93 x 48 Protective Grid For Main Bowl - Stainless Steel CUD48SSG
$206
| Material | Stainless Steel |
|---|
Turner Hastings Cuisine 81 x 48 Protective Grid - Brushed Brass CU812SSG-BB
$495
| Material | Stainless Steel |
|---|
Turner Hastings Galdor 60 x 41 Protective Grid - Stainless Steel GA60SSG
$130
| Material | Stainless Steel |
|---|
Turner Hastings Novi 75 Protective Stainless Steel Grid NO75SSG
$283
| Material | Stainless Steel Dishwasher Safe |
|---|---|
| Bowl Type | Accessories |
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.

