







Accessories & Add-Ons

Turner Hastings Turner and Hastings 47x32 Sink Roller Mat Drainer Brushed Brass RM4332-BB
The stainless steel finish not only adds a touch of sophistication to your sink area but also ensures longevity and easy cleaning. Designed for practicality, this drainer is dishwasher safe, making cleanup a breeze after a culinary adventure. One of the standout features of this product is its space-saving design. When not in use, simply roll it up for easy storage, freeing up valuable counter space in your kitchen.
The Turner and Hastings 43x32 Sink Roller Mat Drainer combines form and function seamlessly, making it an indispensable addition to your kitchen.
Specifications & Manuals
| Model Number | RM4332-BB |
|---|---|
| Material | 304 stainless steel and rubber |
| Weight (kg) | 1 kg |
| Depth (mm) | 320 mm |
| Height (mm) | 10 mm |
| Width (mm) | 465 mm |
| Bowl Type | Accessories |
| Drainer | Removable Drainer |
| Finish Colour | Brushed Brass |
| Finish Colour Description | Brushed Brass PVD with black rubber ends. |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
|---|
| Features |
Compatible with Cuisine 30, 47, 68, 81 and Cuisine double 85 |
|---|
| Small Appliance - Kitchen Accessories | |
|---|---|
| EAN | 9359349003243 |
Compare to similar items
Turner Hastings Turner and Hastings 47x32 Sink Roller Mat Drainer Brushed Brass RM4332-BB
| Material | 304 stainless steel and rubber |
|---|---|
| Bowl Type | Accessories |
| Drainer | Removable Drainer |
Turner Hastings Cuisine 93 x 48 Protective Grid For Main Bowl - Stainless Steel CUD48SSG
| Material | Stainless Steel |
|---|
Turner Hastings Novi 50 x 46 Protective Stainless Steel Grid NO501SSG-BB
| Material | Stainless Steel |
|---|
Turner Hastings Novi 75 Protective Stainless Steel Grid NO75SSG
| Material | Stainless Steel Dishwasher Safe |
|---|---|
| Bowl Type | Accessories |
Turner Hastings Cuisine 81 x 48 Protective Stainless Steel Grid CU81SSG
| Bowl Type | Accessories |
|---|
Turner Hastings Cove 85 Protective Grid For Secondary Bowl - Stainless Steel CV31SSG
| Material | Stainless Steel |
|---|
Turner Hastings Cuisine 60 x 46 Protective Grid - Brushed Brass CU601SSG-BB
| Material | Stainless Steel |
|---|
Turner Hastings Galdor 60 x 41 Protective Grid - Brushed Brass GA601SSG-BB
| Material | Stainless Steel |
|---|
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
