






Accessories & Add-Ons

Turner Hastings Turner and Hastings 47x32 Sink Roller Mat Drainer Stainless Steel RM4332-SS
The stainless steel finish not only adds a touch of sophistication to your sink area but also ensures longevity and easy cleaning. Designed for practicality, this drainer is dishwasher safe, making cleanup a breeze after a culinary adventure. One of the standout features of this product is its space-saving design. When not in use, simply roll it up for easy storage, freeing up valuable counter space in your kitchen.
The Turner and Hastings 43x32 Sink Roller Mat Drainer combines form and function seamlessly, making it an indispensable addition to your kitchen.
Specifications & Manuals
| Model Number | RM4332-SS |
|---|---|
| Material | Stainless steel and rubber |
| Weight (kg) | 1 kg |
| Depth (mm) | 320 mm |
| Height (mm) | 10 mm |
| Width (mm) | 465 mm |
| Bowl Type | Accessories |
| Drainer | Removable Drainer |
| Finish Colour | Stainless Steel / Silver |
| Taphole | |
| Finish Colour Description | Stainless Steel with black rubber ends. |
| Manufacturer Warranty | 1 Year |
|---|---|
| Warranty Note | Sink Drainer - 1 year |
| Features |
Compatible with Cuisine 30, 47, 68, 81 and Cuisine double 85 |
|---|
| Small Appliance - Kitchen Accessories | |
|---|---|
| EAN | 9359349003236 |
Compare to similar items
Turner Hastings Turner and Hastings 47x32 Sink Roller Mat Drainer Stainless Steel RM4332-SS
| Material | Stainless steel and rubber |
|---|---|
| Bowl Type | Accessories |
| Drainer | Removable Drainer |
Turner Hastings Cove 85 Protective Grid For Main Bowl - Stainless Steel CV41SSG
| Material | Stainless Steel |
|---|
Turner Hastings Cuisine 81 x 48 Brushed Brass Grid CU811SSG-BB
| Material | Stainless Steel |
|---|
Turner Hastings Cuisine 68 x 48 Stainless Steel Grid CU68SSG
| Material | Stainless Steel Dishwasher Safe |
|---|---|
| Bowl Type | Accessories |
Turner Hastings Cuisine 46 x 46 Brushed Brass Grid CU461SSG-BB
| Material | Stainless Steel |
|---|
Turner Hastings Novi 60 x 46 Protective Stainless Steel Grid NO601SSG-BB
| Material | Stainless Steel |
|---|
Turner Hastings 50 x 50mm Basket Waste and Long Thread 50BW
| Material | Polished Stainless Steel |
|---|---|
| Bowl Type | Accessories |
Turner Hastings 400 x 320mm Rubber Sink Mat RSM4032
| Material | High-grade industrial strength rubber |
|---|---|
| Bowl Type | Accessories |
Turner Hastings Cuisine 81 x 48 Protective Grid - Brushed Brass CU812SSG-BB
| Material | Stainless Steel |
|---|
Companion Products
Free Delivery
As an extra service to our customers, we can provide free delivery Monday to Friday with metropolitan and other selected areas, subject to reasonable access.
We Remove & Recycle
Upon delivery, we can remove your old like-for-like appliance and any product packaging for responsible recycling.
We Connect
At Winning Appliances we can connect most new refrigerators and/or washing machines to existing, compatible plumbing and electrical connections at the time of delivery.
Winning Value Promise
We strive to set competitive prices for our products. However, if you find a competitor offering a better price for the same individual product, sold with the same delivery and installation terms, we’ll lower our price to match it.
